Alpejskie lato – lipiec #3. Gąsienica-Daniel na nartach, kolejna operacja Amerykanki, Hirscher z dużym sponsorem

fot. Michela Andreola

Choć dla większości miłośników narciarstwa lato to czas przerwy od jazdy na nartach i spędzaniu czasu na wypoczynku lub innej aktywności fizycznej, nie do końca dotyczy to profesjonalnych zawodników. Przeplatanie treningów na lodowcach z ćwiczeniami w letnim upale to dość częsta sytuacja. A wszystko to z myślą o kolejnym zimowym sezonie. Zerknijmy zatem co wydarzyło się w alpejskim świecie w minionym tygodniu. 

fot. Michela Andreola

Znad morza w góry

Po najlepszym sezonie w karierze, do bicia kolejnych rekordów przygotowuje się Maryna Gąsienica-Daniel. Polka po kilkudniowym pobycie w Chorwacji, który wykorzystany był także na trening fizyczny, udała się ze swoim odświeżonym zespołem do Włoch, gdzie obecnie ma możliwość jazdy na nartach na lodowcu Stelvio. Gąsienica-Daniel, której specjalnością jest slalom gigant, okazję do pierwszego startu w Pucharze Świata 2022/2023 będzie mieć za nieco ponad 3 miesiące w Soelden.

Van Deer wchodzi w nowy związek

Współpraca Marcela Hirschera z Henrikiem Kristoffersenem wchodzi na kolejny, wyższy poziom. Za Kristoffersenem do stworzonej przez Hirschera narciarskiej marki Van Deer przyszedł także poważny sponsor, z którym Kristoffersen związany jest od kilku lat, a mianowicie RedBull. Zmienia się także nazwa firmy byłego austriackiego alpejczyka, która od teraz brzmi Van Deer-Red Bull Sport Equipment GmbH, a także logo, w którym obok jelenia pojawi się czerwony byk. Hirscher przejął również zakład produkcyjny nart firmy Augment w Stuhlfelden. W międzyczasie Kristoffersen pytany o szczegóły współpracy z Hirscherem przyznał, że zdecydowanie woli pracować z nim niż przeciwniko niemu, a na narty wybiera się dopiero w połowie sierpnia.

Merryweather znów na stole operacyjnym

Niewidziana od ponad dwóch lat w alpejskim Pucharze Świata Alice Merryweather wciąż musi walczyć o powrót na dawny poziom. Reprezentantka USA po jednym sezonie straconym z powodu walki z zaburzeniami odżywiania i kolejnym, w którym nie startowała po przykrym w skutkach upadku na treningu w Saas Fe, ma nadzieję na zakończenie długiego leczenia. Kolejnym etapem była czwarta już operacja lewej nogi, którą Merryweather przeszła na początku tygodnia. Wciąż nie wiadomo jednak kiedy alpejka będzie mogła wrócić do ścigania.

Brignone i Goggia nagrodzone

Wielkie rywalki na stoku i wielkie przyjaciółki poza nim. Tego powiedzieć nie można o Federice Brignone i Sofii Goggii, o których wiadomo, że nie pałają do siebie wielką przyjaźnią. Pozostaje zatem rywalizacja, w której jednak obie mogą odnosić wielkie sukcesy. Przekładają się one także na nagrody nie wynikające bezpośrednio ze zwycięstw w zawodach, tak jak w przypadku tych otrzymanych podczas Wielkiej Gali Śniegu i Lodu, która odbyła się w Madonnie di Campiglio. Goggia i Brignone otrzymały Złote Płatki Śniegu za swoje dokonania w sezonie olimpijskim. Spośród reprezentantów narciarstwa alpejskiego uhonorowani Srebrnymi Płatkami Śniegu zostali Nadia Delago i Giuliano Razzoli.

FIS przejmuje parasport

Międzynarodowa Federacja Narciarska już oficjalnie przejęła kontrolę nad narciarskimi i snowboardowymi sportami niepełnosprawnych. Będące dotychczas pod egidą Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego paranarciarstwo alpejskie, paranarciarstwo biegowe i parasnowboard będą teraz zarządzane przez FIS, natomiast parabiathlon będzie kierowany wspólnie przez FIS i Międzynarodową Unię Biathlonową (IBU).

Źródło: własne, fisi.org, fis-ski.com, tt.com