Alpejskie lato – lipiec #3. Decyzja w sprawie Lake Louise, postępy Francuza, zwycięstwo Shiffrin nad Igą Świątek i powrót Matthiasa Mayera

fot. Alyson Hurt / CC BY ND

Gdy za oknem żar leje się z nieba, warto ochłodzić się nieco porcją na chłodno przekazywanych wieści ze świata narciarstwa alpejskiego. O tym co stanie się z Pucharem Świata w Lake Louise i jak przebiega rekonwalescencja Victora Muffata-Jeandeta, o nowej roli Matthiasa Mayera oraz konfrontacji Mikaeli Shiffrin z Igą Świątek dowiecie się z poniższego podsumowania. 

fot. Alyson Hurt / CC BY ND

Zabrakło funduszy

O tym, że Lake Louise może całkiem zniknąć z alpejskiego Pucharu Świata mówiło się już od wielu miesięcy. Mimo wszystko, ten kanadyjski ośrodek narciarski przez jakiś czas znajdował się jeszcze w prowizorycznym kalendarzu zawodów męskich z dopiskiem “do potwierdzenia”. Kanadyjski Związekk Narciarski ogłosił jednak, że nie uda im się zgromadzić funduszy na organizację zawodów w sezonie 2023/2024, w związku z czym Lake Louise będzie musiało zniknąć z kalendarza. Już wcześniej ta lokalizacja została zastąpiona w kalendarzu kobiet przez Mont-Tremblant. Nie wiadomo jeszcze co stanie się z wolnym terminem w Pucharze Świata mężczyzn, gdyż znalezienie zastępcy na ostatni weekend listopada nie będzie łatwym zadaniem. 

Postępy Muffata-Jeandeta

Victor Muffat-Jeandet z pewnością nie zaliczy do zbyt udanych dwóch ostatnich sezonów. Zakończył on przedwcześnie zarówno sezon 2021/2022 jak i ubiegłą zimę. W styczniu tego roku Francuz doznał urazu łąkotki i uszkodzenia więzadła bocznego zewnętrznego. Brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich 2018 w kombinacji alpejskiej już w maju wrócił do jazdy na nartach, jednak dopiero niedawno odbył pierwsze treningi na sprzęcie wyczynowym. Muffat-Jeandet miał okazję trenować m.in. z AJ Ginnisem, który był jadną z największych rewelacji sezonu 2022/2023.

Shiffrin pokonała Igę Świątek

Mikaela Shiffrin po swoim rekordowym sezonie może odbierać nagrodę za nagrodą. Amerykańska narciarka tym razem została uhonorowana nagrodą ESPY przyznawaną przez amerykańską grupę mediową ESPN. Alpejka triumfowała w kategorii sportowiec roku, w której nominowana była także polska tenisistka Iga Świątek. W minionym sezonie Shiffrin zdobyła dużą Kryształową Kulę oraz dwie małe za zwycięstwo w Pucharze Świata, a także zdobyła trzy medale podczas Mistrzostw Świata w narciarstwie alpejskim w Courchevel/Meribel. W trakcie sezonu najwięcej mówiło się jednak o pobiciu rekordy liczby zwycięstw w Pucharze Świata, który należał poprzednio do Ingemara Stenmarka, który wygrał 86 razy w tym cyklu. Shiffrin ma już teraz na swoim koncie 88 triumfów.

Matthias Mayer znów w Pucharze Świata

Z wyczynowego uprawiania narciarstwa zrezygnował dość nieoczekiwanie w trakcie ubiegłej zimy, jednak nie wytrzymał długo bez Pucharu Świata. Mowa o Matthiasie Mayerze, którego nową rolą będzie funkcja doradcy w austriackiej kadrze szybkościowców. Mayer od jesieni będzie zaangażowany w przygotowania i będzie starał się pomóc trenerom, aby rozwinąć drużynę. W swojej karierze stawał on aż 45 razy na podium Pucharu Świata, z czego 11 na najwyższym stopniu, jednak najbardziej znany jest z tego, że miał sposób na Igrzyska Olimpijskie, z których przywiózł 3 złote medale. 

Vlhova poleci do Ameryki Południowej

Poprzedniego lata bardzo wysokie temperatury przegnały wielu zawodników i zawodniczki do Ameryki Południowej, gdzie panowały zdecydowanie lepsze warunki do uprawiania narciarstwa niż w Europie. W tym roku alpejskie lodowce są w nieco lepszym stanie, jednak jak zdradził trener Petry Vlhovej, Mauro Pini, zdecydowali się oni na zorganizowanie obozu przygotowawczego w Ameryce Południowej. -To bardzo ważny moment, bo przygotowania fizyczne zawodników dobiegają końca i ruszamy na śnieg – wyjaśnił trener Słowaczki. W związku z tym, że poprzedni sezon nie ułożył się po myśli Vlhovej, na pewno będzie bardzo zdeterminowana, aby jak najlepiej przygotować się do kolejnej zimy.

Brignone przestrzega

We Włoszech w słuszną kampanię „Zapobieganie wypadkom i utonięciu u dzieci” zaangażowała się Federica Brignone. Jedną z najlepszych włoskich alpejek w historii będzie można zobaczyć i usłyszeć w reklamie w głównych stacjach telewizyjnych i radiowych. Towarzyszą jej były piłkarz Gianluca Zambrotta oraz rekordzista freedivingu Nicola Brischigiaro.

Źródło: rsi.ch, alpinecanada.org, espn.com, instagram.com, ansa.it