Zamknij

Alpejskie lato - czerwiec #4. Wzmocnienia w sztabie Shiffrin i Dubovskiej, nowy Zarząd PZN, zmiany w programie igrzysk i nowi kandydaci

07:00, 26.06.2022 Tytus Olszewski
Skomentuj

Zaczęło się kalendarzowe lato, a więc ruszamy z cyklem "Alpejskie lato". W świecie narciarskim wiele się dzieje, zarówno na płaszczyźnie sportowej, jak i organizacyjnej. Do zmian doszło w sztabach Mikaeli Shiffrin oraz Martiny Dubovskiej. Z kolei podczas Walnego Zjazdu PZN wybrano nowy zarząd na czele z Adamem Małyszem. Dowiecie się także o  zmianach na kolejnych igrzyskach olimpijskich. Po więcej informacji zapraszamy do  podsumowania wiadomości alpejskich z całego tygodnia. 

fot. Nicolas Garcia via flickr.com / CC BY NC SA

Zmiany u Amerykanek

W alpejskiej reprezentacji USA kobiet doszło do dwóch zmian na stanowiskach trenerskich z udziałem Austriaków. Mark Mitter dołączył do sztabu Mikaeli Shiffrin i będzie asystentem trenera głównego Mike`a Day`a. Z kolei z damskiej kadry szybkościowej odszedł trener Alex Hödlmoser, a jego funkcję przejął Jeff Lackie. Do Amerykanina dołączy inny Austriak Burkhard Schaffer, który w przeszłości pracował na poziomie Pucharu Świata z Austriakami, Słoweńcami, Norwegami i ostatnio z Kanadyjczykami. Amerykański Związek Narciarski ogłosił również, że grupy z konkurencji technicznych Pucharu Świata i Pucharu Europy będą się łączyć, aby stworzyć pozytywne środowisko pracy zespołowej. Ma to ułatwić organizację wyjazdów, a także zwiększyć wydajność pracy wśród zawodników.

Przebudowa sztabu Dubovskiej z polskim akcentem

Czeska slalomistka Martina Dubovska, która zaliczyła ostatnio jeden z najlepszych sezonów w karierze (m.in. 6. miejsce w PŚ w Levi), będzie miała nowy sztab. Jej nowym trenerem będzie Chorwat Andrej Prevuzňák, a do zespołu dołączyła także słowacka ex-mistrzyni Veronika Velez-Zuzulova, która na swoim koncie ma pięć zwycięstw w PŚ. W sztabie Czeszki mamy także polski akcent, gdyż jej nowym serwismanem został Dominik Białobrzycki, który w zeszłym sezonie pracował z naszą Młodzieżową Kadrą Kobiet. Obecnie Dubovska przebywa na zgrupowaniu w Les Deux-Alpes, gdzie testuje swojej nowe narty firmy Kastle, na które przeszła po dziewięciu latach współpracy z Völklem.

https://www.instagram.com/p/Ce1hvsHLdxX/?igshid=YmMyMTA2M2Y%3D&fbclid=IwAR2hJWFw4zRDfxpdbd598dGvzPPG-PuuVpfghOKAnY-8dy1iONl6W92Wnmc

Mniej narciarstwa alpejskiego podczas kolejnych igrzysk

24 czerwca odbyła się konferencja Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, na której zaprezentowano zmiany w programie Zimowych Igrzysk Olimpijskich Milano/Cortina w 2026 roku. Jedną z nich będą trzy nowe konkurencje narciarskie. Są to jazda po muldach podwójnych kobiet i mężczyzn oraz długo wyczekiwany debiut damskich skoków narciarskich na dużej skoczni. Z racji pojawienia się tylu konkurencji, MKOI zdecydował się usunąć z harmonogramu drużynowe zawody równoległe w narciarstwie alpejskim. W kuluarach mówiono, że z programu ma wypaść kombinacja alpejska, ale na razie nie podjęto decyzji o jej wykreśleniu. Może to się jednak zmienić do kwietnia 2023 roku.

Rdzenna ludność chce igrzysk w Kanadzie

Kolumbia Brytyjska w Kanadzie wraz z czterema rdzennymi narodami, chce kandydować na gospodarza Zimowych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w 2030 roku. Komitet organizacyjny wybrał Vancouver, Richmond, Whistler i Sun Peaks Mountain Resort jako miejsca, w których mają odbyć się zmagania olimpijskie. Ponownie wykorzystane miałyby zostać obiekty wybudowane na igrzyska w Vancouver w 2010 roku. Część z nich uległaby modernizacji, ale także powstałyby nowe areny sportowe, które w przyszłości mają mieć pozytywny wpływ na kanadyjskie sporty zimowe i organizację dużych zawodów np. alpejski PŚ. Projekt jest obecnie w fazie konsultacji społecznych i jeśli zostanie zatwierdzony, to Kanada zamierza złożyć formalną ofertę do MKOl najpóźniej do kwietnia 2023 roku. Oprócz Kanady zainteresowanie organizacją igrzysk wyraziły trzy inne znane regiony. Są to Salt Lake City w stanie Utah (USA), Sapporo (Japonia) i Barcelona-Pireneje (Hiszpania).

Jest głos PZN-u w sprawie wyborów w Mediolanie

PZN zabrał głos po kontrowersyjnych wyborach na prezydenta FIS, które zwyciężył Johan Eliash będącym jedynym kandydatem. Według oskarżających stowarzyszeń (Austria, Niemcy, Chorwacja i Szwajcaria) głosowanie podczas 53. Kongresu FIS w Mediolanie nie miało nic wspólnego z demokracją. Przedstawiciele PZN zostali poproszeni przez inicjatorów do dyskusji na ten temat i podpisali się pod protestem innych federacji ws. sposobu wyborów. - Polska była wśród 15 silnych państw w FIS, które podpisały się pod pismem o inny sposób głosowania podczas Kongresu. Teraz jednak nie ma potrzeby, aby wszyscy szli z tym do CAS. Część stowarzyszeń się na to zdecydowało i zobaczymy, jaki będzie finał - tłumaczył Jan Winkiel, sekretarz generalny PZN.

Polska w gronie potęg?

Zaproszenie polskich przedstawicieli do rozmów podczas Kongresu w Mediolanie jest dobrym sygnałem, bo oznacza, że czołowe kraje w FIS-ie zaczynają nas dostrzegać. W związku z coraz lepszą sytuacją Polski na arenie międzynarodowej PZN postanowił złożyć wniosek o członkostwo w Organizacji Związków Narciarskich Krajów Alpejskich (OPA). Jest to organizacja, do której należą wszystkie kraje alpejskie, a także Andora, Hiszpania oraz Czechy. OPA współpracuje z FIS-em i jest jego uzupełnieniem w kluczowych momentach. Członkostwo w niej pozwala na rozwój wszystkich dyscyplin narciarskich, a w przyszłości daje nadzieję na organizację w Polsce największych imprez alpejskich takich jak Puchar Europy czy Puchar Świata. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to jesienią zostaniemy przyjęci do OPA.

Znamy nowy zarząd PZN

Wybory na prezesa PZN podczas Walnego Zjazdu w Krakowie przyniosły spodziewany werdykt. Główne stanowisko po 16 latach panowania Apoloniusza Tajnera przejął Adam Małysz, który był jedynym kandydatem. Orzeł z Wisły zgarnął 77 z 80 wszystkich głosów. Delegaci wybrali także nowy Zarząd, który tak jak wcześniej będzie składał się z dziewięciu członków. Wśród nich ponownie znalazł się Marcin Blauth, który odpowiadał za narciarstwo alpejskie i snowboard. Dotychczasowy wiceprezes będzie miał okazję kontynuować realizację swojej misji na czele z programem PolskiMistrz. Oprócz niego w Zarządzie znaleźli się: Stanisław Szymanik, Adam Ficowski, Wojciech Gumny (wiceprezes), Jarosław Konior, Rafał Kot oraz Marek Pach. Poszczególne funkcje w Zarządzie zostaną rozdzielone 12 lipca po wewnętrznych rozmowach. Podczas Walnego Zjazdu wybrano także sekretarza generalnego, którym na kolejne cztery lata pozostał Jan Winkiel.

Polki trenują we Francji

Kadra Narodowa B, Kadra Narodowa Młodzieżowa A, a także Nikola Komorowska i Maja Woźniczka z Kadry Narodowej Młodzieżowej B przebywają na dwutygodniowym zgrupowaniu narciarskim we francuskim ośrodku Les Deux Alpes. Polki trenują pod okiem Matijaža Marušiča, Tomasza Wydry oraz Janusza Starzyka. Zgrupowanie zakończy się 28 czerwca. Następne przewidziane jest na koniec lipca (22-30) w Giżycku, gdzie alpejki będą pracować nad przygotowaniem motorycznym.

https://www.instagram.com/p/CfL0ZvKqG0i/?igshid=YmMyMTA2M2Y%3D&fbclid=IwAR2-186iTzl3x613__M05AtugN2RhU333aUOYWQIL_AReY1Pl4ACIA7DQeY

Źródło: Informacja własna/Sportsinwinter.pl/VailDaily.com/Sport.cz/Skiracing.com

(Tytus Olszewski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%