Alpejski PŚ: Zacięta walka o Kryształową Kulę, Shiffrin i Kristoffersen na czele klasyfikacji

fot. redbull.com

fot. redbull.com

W tegorocznym Pucharze Świata w narciarstwie alpejskim mamy bardzo wyrównaną walkę o końcowy triumf. U kobiet przewodzi Mikaela Shiffrin, jednak nie wiadomo jak długo potrwa jej nieobecność ze względu na śmierć ojca. U mężczyzn walka o przejęcie schedy po Marcelu Hirscherze jest bardzo zacięta, kilku panów ciągle liczy się w walce.

Mimo nieobecności w Garmisch-Partenkirchen Mikaeli Shiffrin, nadal prowadzi w klasyfikacji generalnej PŚ (1225 pkt). Amerykanka ma jednak coraz mniejszą przewagę nad świetnie spisującą się w tym sezonie Federicą Brignone (1080 pkt). Włoszka traci do niej już tylko 145 pkt. Na trzecim miejscu znajduje się Petra Vlhova (891 pkt). Patrząc na obecną formę Słowaczki, należy jednak przypuszczać, iż raczej nie powalczy o końcowy triumf. Czwarte miejsce nadal zajmuje Marta Bassino (666 pkt). Za nią miejscami zamieniły się Szwajcarki, teraz piąta jest Corinne Suter (617 pkt), a szósta Wendy Holdener (563 pkt). Na kolejnych pozycjach są Viktoria Rebensburg (556 pkt), Sofia Goggia (479 pkt), Michelle Gisin (453 pkt), Nicole Schmidhofer (382 pkt).

Klasyfikacja generalna kobiet

W klasyfikacji zjazdu pierwsza trójka jest niezmienna. Prowadzi Corinne Suter (317 pkt) przed Mikaelą Shiffrin (256 pkt) i Ester Ledecką (253 pkt). Dalej plasują się Federica Brignone (234 pkt), Viktoria Rebensburg (211 pkt) i Elena Curtoni (199 pkt). Jak widać różnice są niewielkie, do rozegrania pozostały dwa zjazdy. Wszystko może się jeszcze zmienić.

Klasyfikacja zjazdu kobiet

Do zmian doszło w tabeli supergiganta. Na pozycję liderki wysunęła się Corinne Suter, która wygrała tę konkurencję w Ga-Pa. Szwajcarka zdobyła równe 300 pkt i wyprzedza Federicę Brignone o 39 pkt (261 pkt). Na podium wskoczyła druga w Niemczech – Nicole Schmidhofer (206 pkt). Poza czołową trójkę wypadła nieobecna Mikaela Shiffrin (186 pkt). Tuż za nią są Stephanie Venier (185 pkt), Lara Gut-Behrami (183 pkt), Viktoria Rebensburg (180 pkt) i Sofia Goggia (180 pkt). Tu również pozostały dwie możliwości do zdobycia punktów.

Klasyfikacja supergiganta kobiet

U mężczyzn cały czas jest zacięta walka o pozycję lidera. Prowadzi Henrik Kristoffersen (903 pkt). Na drugie miejsce przesunął się jego rodak Aleksander Aamodt Kilde (856 pkt). Traci on tylko 47 pkt do lidera. Na trzecią pozycję spadł Alexis Pinturault (842 pkt), po słabszych występach w Chamonix. Na następnych lokatach są Matthias Mayer (692 pkt), Beat Feuz (617 pkt), Vincent Kriechmayr (588 pkt), Dominik Paris (556 pkt), Clement Noel (550 pkt), Loic Meillard (514 pkt) oraz Daniel Yule (495 pkt).

Klasyfikacja generalna mężczyzn

Po nieukończonym slalomie przez Henrika Kristoffersena, ma on już niewielką przewagę nad drugim Clementem Noelem. Norweg uzbierał 552 pkt, a jego rywal dwa oczka mniej. Francuz wygrał slalom w Chamonix i znacząco zbliżył się do lidera. Na trzecią lokatę spadł Daniel Yule, który podobnie jak Kristoffersen nie zdobył żadnego punktu w tej konkurencji we Francji. Dalej plasują się Ramon Zenhausern (323 pkt), Sebastian Foss Solevag (297 pkt), Alexis Pinturault (286 pkt) i Marco Schwarz (274 pkt).

Klasyfikacja slalomu mężczyzn

Zakończyła się już walka w klasyfikacji przejazdów równoległych. Jest to najmniejsza konkurencja, w ciągu sezonu rozgrywa się tylko dwa takie zawody. Wygrał ją Loic Meillard (129 pkt) przed Rasmusem Windingstadem (103 pkt) i Stefanem Luitzem (82 pkt).

Klasyfikacja przejazdów równoległych

Następne zawody panów rozegrane zostaną już w najbliższy czwartek i piątek. Mężczyźni wystąpią w austriackim Saalbach-Hinterglemm w zjeździe i supergigancie. Miejscowość ta zastąpiła chińskie Yanqing ze względu na panujący w Chinach wirus koronawirusa. Panie wystartują w weekend w Kranjskiej Gorze w gigancie i slalomie.

Źródło: informacja własna