Alpejski PŚ w Zagrzebiu. Petra Vlhova zachowała tytuł "Królowej Śniegu"

16:52, 03.01.2021 Marek Cielec Aktualizacja: 17:06, 03.01.2021

Petra Vlhova zwyciężyła w pierwszych zawodach alpejskiego Pucharu Świata w 2021 roku. Słowaczka, podobnie jak rok temu, triumfowała w slalomowych zawodach Snow Queen Trophy w Zagrzebiu. Drugie miejsce zajęła Katharina Liensberger, a trzecie Michelle Gisin.

W przeprowadzonym w ciepłych warunkach i na mglistej trasie pierwszym przejeździe slalomu z najlepszej strony pokazała się Petra Vlhova. Słowaczce w ostatnich zawodach 2020 roku w Semmering nie udało się kontynuować passy slalomowych zwycięstw, którą rozpoczęła właśnie w Zagrzebiu rok temu, ale do Chorwacji przjechała zdeterminowana, aby obronić tytuł "Królowej Śniegu", co pokazała już w pierwszej rundzie. Na drugim miejscu plasowała się będąca ostatnio w wysokiej formie Katharina Liensberger, ze stratą 0,32 sek. Miejsce trzecie zajmowała zwyciężczyni z Semmering - Michelle Gisin. Szwajcarka pojechała gorzej od Vlhovej od 0,38 sek. i zaledwie o 0,04 sek. lepiej od Mikaeli Shiffrin, która plasowała się na czwartej pozycji. Kolejne zawodniczki odstawały już wyraźnie od prowadzącej czwórki. Sklasyfikowana na piątym miejscu Wendy Holdener traciła już 1,47 sek. do liderki. Szósta była Chiara Mair (+1,50 sek.), siódma Mina Fürst Holtmann (+1,51 sek.), a ósma Lena Dürr (+1,60 sek.). Na dziewiątej lokacie znajdowała się Katharina Galhuber, która wydaje się powoli wracać do wysokiej formy, a na dziesiątej Irene Curtoni.

Wyniki po 1. przejeździe

Choć w drugim przejeździe nie brakowało sporych awansów i spadków, to układ sił w czołowej czwórce pozostał bez zmian, a zmieniły się jedynie różnice czasowe. Petra Vlhova zdołała obronić pierwsze miejsce, aczkolwiek niewiele brakowało, aby błąd popełniony w końcówce kosztował ją o wiele więcej niż tylko stratę kilku dziesiętnych części sekundy. Ostatecznie Słowaczka zwyciężyła z przewagą 0,05 sek. nad drugą zawodniczką, Kathariną Liensberger, która na swoje pierwsze zwycięstwo w Pucharze Świata będzie musiała jeszcze poczekać. Na najniższym stopniu podium stanęła Michelle Gisin (+0,22 sek.), która walkę o miejsce na podium wygrała z Mikaelą Shiffrin również o 0,05 sek. Piąte miejsce zajęła Kanadyjka Erin Mielzynski (+1,40 sek.). Awansowała ona z 11. miejsca i uzyskała swój najlepszy wynik w slalomie od sezonu 2015/2016, kiedy to zajęła czwarte miejsce w Aspen. Wendy Holdener spadła o jedno miejsce na pozycję szóstą (+1,46 sek.). Na siódmym miejscu sklasyfikowano Kristin Lysdahl, na ósmym Lenę Dürr, na dziewiątym Chiarę Mair, a na dziesiątym Minę Fürst Holtmann.