Alpejski PŚ w Zagrzebiu. Shiffrin się nie zatrzymuje! Piąte zwycięstwo z rzędu

fot. Nicolas Garcia via flickr.com / CC BY NC SA

Mikaela Shiffrin kontynuuje swoją wspaniałą passę zwycięstw w Pucharze Świata. Reprezentantka USA powiększyła serię wygranych zawodów z rzędu do pięciu, dzięki triumfowi w pierwszym slalomie w Zagrzebiu. Po trzech wygranych w poprzednich latach tym razem na drugim miejscu w stolicy Chorwacji znalazła się Petra Vlhova. Na najniższym stopniu podium stanęła Anna Swenn-Larsson.

fot. Nicolas Garcia via flickr.com / CC BY NC SA

Crveni Spust bez litości

Trudne warunki jakie panowały na trasie Crveni Spust w Zagrzebiu nie dawały w pierwszym przejeździe wielkich szans zawodniczkom z dalszymi numerami startowymi. Do czołowej trzydziestki zdołało dostać się tylko 5 zawodniczek z numerami 31-38, a kolejne alpejki musiały już pogodzić się z brakiem awansu do drugiego przejazdu. Nie było jednak aż tak źle, aby nie dało się zyskać kilku pozycji względem swojego numeru startowego. Na pozycji liderki znajdowała się Mikaela Shiffrin, która jechała dopiero jako siódma. Jej przewaga nad drugą zawodniczką, Anną Swenn-Larsson wynosiła jednak tylko 0,23 sek. Trzecia była Petra Vlhova (+0,55 sek.), a czwarta Katharina Liensberger (+0,86 sek.). Na piątej lokacie plasowała się Kanadyjka Ali Nullmayer (+1,21 sek.), która startowała jako dwunasta. O jedno miejsce niżej klasyfikowana była Wendy Holdener (+1,28 sek.), a tuż za nią znajdowała się Hanna Aronsson Elfman (+1,30 sek.).

Przedłużona seria Shiffrin

Wymagający stok sprawił, że w drugim przejeździe przepadło sporo zawodniczek. Do mety nie dojechało aż 7 zawodniczek, a jedna – Katharina Liensberger – po wracaniu do jednej z bramek zanotowała dużą stratę i zakończyła bez punktów. Nie brakowało też jednak występów godnych podziwu. Nie jest również zaskoczeniem, że autorką najlepszego przejazdu w drugiej części zawodów była zawodniczka rozpoczynająca, czyli Kanadyjka Laurence St-Germain, choć strata z pierwszego przejazdu nie pozwoliła jej marzyć o wysokiej pozycji. Ostatecznie była ona dopiero 14. Kolejne zwycięstwo, piąte z rzędu odniosła Mikaela Shiffrin. Był to też jednocześnie 81. triumf tej zawodniczki w Pucharze Świata w całej jej karierze. Drugie miejsce zajęła Petra Vlhova (+0,76 sek.), a trzecie Anna Swenn-Larsson (+1,21 sek.). Znów poza podium znalazła się wice-liderka klasyfikacji slalomowej, Wendy Holdener, która sklasyfikowana została na czwartej pozycji. Piąta była Ana Bucik, szósta Camille Rast, siódma Franziska Gritsch, a ósma Amelia Smart.

Wyniki po 1. przejeździe

Wyniki po 2. przejeździe

Źródło: własne