Alpejski PŚ w Zagrzebiu. Linus Straßer z pierwszym w karierze zwycięstwem w slalomie

fot. Andrea Miola ©

Linus Straßer zwyciężył w trzecim slalomie mężczyzn w Pucharze Świata 2020/2021 w narciarstwie alpejskim. W rozgrywanych w Zagrzebiu zawodach nie brakowało emocji i ciekawych zwrotów akcji, w wyniku których po raz drugi w karierze w tym cyklu triumfował Straßer. Drugie i trzecie miejsce zajęli Austriacy: Manuel Feller i Marco Schwarz. 

fot. Andrea Miola ©

W pierwszym przejeździe slalomu w Zagrzebiu najlepszy wynik uzyskał Francuz Clement Noel, który w dwóch dotychczas przeprowadzonych slalomach Pucharu Świata nie zdołał wejść na podium. Tym razem Noel zawody zaczął bardzo dobrze i wypracował sobie przewagę 0,36 sek. nad drugim zawodnikiem, Sebastianem Fossem-Solevågiem, co dawało mu spore nadzieje na powtórzenie sukcesu sprzed roku, kiedy to odniósł zwycięstwo w stolicy Chorwacji. Warto jednak odnotować, że przez większą część trasy to Solevåg jechał lepiej od Noela, a dużo gorszy czas miał jedynie w końcówce, w której ledwo uratował się przed upadkiem lub wypadnięciem z trasy. To zapowiadało ciekawą rywalizację w drugim przejeździe. Na trzecim miejscu plasował się Manuel Feller ze stratą 0,51 sek. do Noela. Tuż za nim klasyfikowany był jego rodak Marco Schwarz (+0,78 sek.), a jedno miejsce niżej w rankingu znalazl się Stefan Hadalin (+0,85 sek.). Szóste miejsce zajmował Victor Muffat-Jeander, siódme Alexis Pinturault, a ósme Linus Straßer.

W drugim przejeździe, jak to zwykle bywa, mieliśmy do czynienia ze sporym awansem, którego autorem był Michael Matt. Austriak po pierwszym przejeździe zajmował 26. miejsce, ale w drugim miał najlepszy czas i bardzo długo zajmował miejsce dla lidera. Nie udało mu się jednak znaleźć na podium, choć brakowało naprawdę niewiele. Ostatecznie zajął on czwarte miejsce, a zwyciężył ten, który strącił Matta z pierwszego miejsca – Linus Straßer. Na drugie miejsce z trzeciego przesunął się Manuel Feller (+0,10 sek.), a na trzecie z czwartego Marco Schwarz (+0,16 sek.). Wykorzystali oni dość słabą jazdę Sebastiana Fossa-Solevaga i Clementa Noela, którzy skończyli odpowiednio na trzynastym i siódmym miejscu, notując w drugim przejeździe 26. i 27. czas. W drugim przejeździe gorszy od tej dwójki był tylko Kristoffer Jakobsen, który zaliczył upadek i podchodził do jednej bramki. Zadowolony z piątego miejsca był Filip Zubcić, który największe sukcesy jak na razie odnosił w slalomie gigancie, ale od czasu do czasu pokazuje także dobrą formę w slalomie. Na pozycji szóstej zawody ukończył Victor Muffat-Jeandet, na ósmym Fabio Gstrein, na dziewiątym Ramon Zenhäusern, a na dziesiątym ex aequo Henrik Kristoffersen i Daniel Yule.

Wyniki po 1. przejeździe

Wyniki po 2. przejeździe

Dla Straßera dzisiejsze zwycięstwo było drugim w karierze w Pucharze Świata. Po raz pierwszy triumfował on cztery lata temu w zawodach typu City Event w Sztokholmie. W slalomie nie udało mu się zwyciężyć aż do dziś. Dzięki wygranej przesunął się on na trzecie miejsce w klasyfikacji slalomu w Pucharze Świata. Na pierwsze miejsce wskoczył Manuel Feller, a na drugie spadł Henrik Kristoffersen.

Źródło: własne/FIS