Alpejski PŚ w Zagrzebiu. Kolejny triumf Vlhovej w ekstremalnie trudnym slalomie

fot. Andrea Miola ©

Petra Vlhova wygrała slalom rozgrywany w ramach alpejskiego Pucharu Świata w Zagrzebiu. To już trzeci triumf z rzędu Słowaczki w tej chorwackiej miejscowości. Drugie miejsce zajęła Mikaela Shiffrin. Na najniższym stopniu podium uplasowała się natomiast Katharina Liensberger.

fot. Andrea Miola ©

Do wtorkowej rywalizacji przystąpiło 60 zawodniczek. Na starcie zabrakło m.in Camille Rast, Melanie Meillard czy Thei Louise Stjernesund. Do walki o punkty powróciła natomiast Mikaela Shiffrin. Amerykanka z powodu zakażenia koronawirusem nie pojawiła się w Lienzu.

Vlhova i długo nic

Na trasie od początku trzeba było mierzyć się niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Usypany sztucznym śniegiem stok, szybko się niszczył. Nie pomagała również dodatnia temperatura. Zawody otworzyła Petra Vlhova. Fenomenalny czas pozwolił jej utrzymać prowadzenie do końca 1. przejazdu. Druga Mikaela Shiffrin do Słowaczki straciła aż 0,64 sek. Trzecia była Wendy Holdener z czasem gorszym o 0,81 sek. W czołówce na półmetku uplasowały się też Anna Swenn-Larsson, Katharina Liensberger oraz Lena Duerr. Przejazdu nie ukończyły m.in Laurence Saint-Germain i Martina Dubovska. Czeszka przez pewien czas jechała niewiele wolniej od Petry Vlhovej, ale chwila dekoncentracji spowodowała że wypadła z trasy.

Pogoda rozdawała karty

W 2. przejeździe również nie zabrakło niespodziewanych rozstrzygnięć. Najbardziej selektywna okazała się czerwona bramka przy wjeździe na strome. Z dziurami i zmianą rytmu nie poradziło sobie aż 8 zawodniczek. W tym wysoko klasyfikowane Anna Swenn-Larsson i Andreja Slokar. Problemy w tym miejscu miała również Katharina Liensberger, ale zdołała utrzymać rownowagę i jak się potem okazało zająć miejsce na podium. Najlepszy czas przejazdu uzyskała Ali Nullmeyer. Kanadyjka spokojnie, ale pewnie pokonała wszystkie bramki. To dało jej awans aż o 12 pozycji.

Shiffrin walczyła ale przegrała

Dobry przejazd zanotowała Mikaela Shiffrin. Amerykanka zameldowała się na mecie o 1,61 przed Liensberger i wywarła presję na kończącej zmagania Petrze Vlhovej. Słowaczka nic sobie z tego nie zrobiła i choć uzyskała gorszy czas przejazdu od rywalki, zdołała wygrać o 0,50 sek. Odniosła tym samym czwarty slalomowy triumf w tym sezonie. Poza podium znalazły się Wendy Holdener, wspomniana wcześniej Ali Nullmeyer i Katharina Gallhuber.

Liderką klasyfikacji generalnej Pucharu Świata pozostała Mikaela Shiffrin. Petra Vlhova awansowała na drugie miejsce, a trzecia jest Sofia Goggia.

PEŁNE WYNIKI

Źródło: informacja własna