Alpejski PŚ w Zagrzebiu: Czy Mikaela Shiffrin po raz trzeci z rzędu sięgnie po tytuł Królowej Śniegu? (lista startowa)

fot. Aspen Snowmass / CC BY NC ND

 

fot. Aspen Snowmass / CC BY NC ND

W sobotę w chorwackim Zagrzebiu odbędą się kolejne zawody alpejskiego Pucharu Świata w sezonie 2019/2020. Narciarki powalczą w slalomie, który rozpocznie się o 13:00. W trzech ostatnich slalomach tego sezonu najlepsza była Mikaela Shiffrin. Czy wygra i tym razem?

Czas na pierwszą rywalizację alpejskiego Pucharu Świata w 2020 roku. Gospodarzem weekendowych zawodów będzie chorwacki Zagrzeb, w którym to po raz 14. najlepsze narciarki powalczą w slalomie o Snow Queen Trophy, czyli Trofeum Królowej Śniegu. Pierwsza rywalizacja w Zagrzebiu miała miejsce w 2005 roku, wówczas na podium stanęły Tanja Poutiainen, Kristina Koznick oraz Marlies Schild. Od dwóch lat najlepsza jest Mikaela Shiffrin, która w Zagrzebiu wygrywała w sumie czterokrotnie. Tyle samo triumfów w chorwackiej miejscowości ma na koncie również Marlies Schild.

Faworytki

Czy Amerykanka zdoła w tym roku sięgnąć po piąte Trofeum Królowej Śniegu i trzecie z rzędu? W ubiegłym roku razem z Shiffrin na podium stanęły Petra Vlhova oraz Wendy Holdener. Jak będzie w tym roku?

Do grona głównych faworytek z pewnością należy wspomniana już Mikaela Shiffrin, która w tym sezonie zwyciężała we wszystkich slalomach, tym samym będąc liderką klasyfikacji zarówno slalomowej, jak i generalnej Pucharu Świata. Po piętach depcze jej „wiecznie druga” Petra Vlhova. Słowaczka w pierwszym slalomie tego sezonu w Levi wypadła w drugim przejeździe, natomiast w dwóch kolejnych kończyła rywalizację na drugiej pozycji. W rezultacie plasuje się ona również na drugiej pozycji w klasyfikacji slalomowej sezonu 2019/2020.

O ile dwie pierwsze pozycje zawodów w slalomie są łatwe do przewidzenia, to na najniższym stopniu podium zawodów slalomowych w tym sezonie stawały trzy różne zawodniczki. Były to Katharina Truppe, Anna Swenn-Larsson, Michelle Gisin. Wówczas, gdy Vlhova wypadła z trasy w Levi, na drugiej pozycji rywalizację zakończyła Wendy Holdener. W klasyfikacji slalomowej trzecią lokatę zajmuje Michelle Gisin. Dalej sklasyfikowane są Katharina Liensberger, Christina Ackermann, Anna Swenn-Larsson i Nina Haver-Loeseth. Na ósmej pozycji sklasyfikowana jest Wendy Holdener, na dziewiątej Katharina Truppe, a czołową dziesiątkę zamyka Lena Duerr.

Ciekawostki

Mikaela Shiffrin aktualnie z 43. triumfami w slalomie plasuje się ex aequo z Lindsey Vonn na drugiej pozycji w liczbie zwycięstw w jednej konkurencji w klasyfikacji wszechczasów. Najwięcej triumfów ma tylko Ingemar Stenamrk – 46. Nie uniknione, że już w tym roku zostanie ten rekord pobity.

W ostatnich 23. slalomach w Pucharze Świata 19 razy zwyciężała Mikaela Shiffrin, 4 razy Petra Vlhova i raz Frida Hansdotter.

Wendy Holdener wciąż czeka na pierwszą wygraną w slalomie. Szwajcarka 23-krotnie stawała na podium zawodów Pucharu Świata w tej konkurencji, jednakże nigdy na jego najwyższym stopniu. Jest ona pierwszą w klasyfikacji wszechczasów narciarką z tak dużą liczbą podiów w jednej konkurencji bez zwycięstwa. Drugą lokatę zajmuje Huber Strolz  z 18. podiami.

Ostatnią Szwajcarką, która odniosła zwycięstwo w pucharowych zawodach slalomowych była Marlies Öster w 2002 roku. Wówczas wygrała ona ex aequo z Kristiną Koznick. Z kolei ostatnią Austriaczką, która triumfowała w slalomowych zawodach Pucharu Świata była Nicole Hosp w 2014 roku.

Pierwszy przejazd sobotniego slalomu w Zagrzebiu rozpocznie się o 10:00, zaś drugi o 16:15.

Lista startowa

Źródło: fis-ski.com

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.