Alpejski PŚ w Yuzawie Naebie: Filip Zubcic z pierwszym zwycięstwem w karierze

07:54, 22.02.2020 Mateusz Król Aktualizacja: 09:16, 22.02.2020

Za nami pierwsze zmagania alpejczyków w Yuzawie Naebie. W slalomie gigancie pierwsze zwycięstwo świętował dziś Filip Zubcic. Za Chorwatem na podium uplasowali się jeszcze Marco Odematt oraz Tommy Ford.

Zwycięstwo Zubcica jest niespodzianką, ale przyznać należy, że 27-letni Chorwat ma najlepszy sezon w karierze. Na początku roku był drugi w gigancie w Adelboden, a niedawno był czwarty w Garmisch-Partenkirchen. Jego zwycięstwo w Japonii jest jednak tym bardziej niespodziewane, że po pierwszym przejeĽdzie był 12. W drugim osiągnął jednak najlepszy czas i w łącznej klasyfikacji drugiego Szwajcara Marco Odermatta. Jego  wyniosła 0,74 sek. Trzeci był Amerykanin Tommy Ford, który stracił do Chorwata 1,07. Tuż za podium sklasyfikowany został Leif Kristian Nestvold-Haugen z Norwegii.

Warto jednak zaznaczyć, że duży wpływ na końcowe rozstrzygnięcia miały warunki atmosferyczne. Najlepsi na półmetku rywalizacji startowej przy dużo wyższej temperaturze, przez co śnieg był bardziej miękki, a do tego momentami narciarzom przeszkadzały bardzo silne podmuchy wiatru. W takich warunkach dopiero 27. czas uzyskał prowadzący po pierwszym przejeździe Henrik Kristoffersen, który w finale stracił do Zubcica 2,72 i zajął ostatecznie piątą pozycję.

Dla Kristoffersena ważne z pewnością było jednak to, że uplasował się wyżej od Aleksandra Kildego. Wszak właśnie z tym rodakiem walczy aktualnie o pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej. Po sobotnim gigancie Henrik traci do pozycji lidera 74 punkty. Liczący się wciąż w rozgrywce Alexis Pinturault zajął dziś dopiero piętnaste miejsce.