Alpejski PŚ w Val d’Isere: Zwycięstwo Jansruda, świetny powrót Svindala

Norwegowie zdominowali supergigant w poprzednim sezonie i również w obecnym sezonie zaliczyli bardzo dobry początek zmagań w tej konkurencji zajmując dwie pierwsze pozycje w Val d’Isere. Zwyciężył Kjetil Jansrud a drugi był Aksel Lund Svindal.

W sezonie 2015/2016 najlepszą trójkę super-G stanowili sami Norwegowie. Dziś dwóch z tej trójki znów zaprezentowało świetną jazdę uzyskując dwa najlepsze czasy. Pierwsze miejsce zajął Kjetil Jansrud, a drugie Aksel Lund Svindal ze stratą 0,17 sek. Chociaż Svindal zapowiadał, że nie jest jeszcze w najlepszej formie po kontuzji, to okazała się ona wystarczająco dobra, aby stanąć na podium. Dla Jansruda dzisiejsza wygrana była już 15. w historii jego występów w Pucharze Świata a 7. w super-G. Nieco gorzej wypadł trzeci z Norwegów czyli Aleksander Aamodt Kilde. Zwycięzca klasyfikacji super-G w poprzednim sezonie popełnił kilka poważnych błędów, które skutkowały dopiero 22. miejsce. Jeszcze gorzej powiodło się czwartemu zawodnikowi klasyfikacji super-G Vincentowi Kriechmayrowi, który nie wszedł nawet do czołowej trzydziestki (+2,14 sek., 37. miejsce). Bardzo dobry rezultat uzyskał natomiast Dominik Paris. Włoski specjalista od konkurencji szybkościowych zajął trzecie miejsce tracąc 0,41 sek. do Jansruda. Tuż za podium uplasował się Szwajcar Carlo Janka z niewielką stratą 0,03 sek. do trzeciego miejsca. Janka o zaledwie 0,01 sek. wyprzedził Słoweńca Boštjana Kline. Szósty był drugi Szwajcar Beat Feuz, który niedawno miał jeszcze problemy z paraliżem nerwu twarzowego, ale na szczęście problem już ustąpił. Siódme miejsce zajął Amerykanin Travis Ganong, a ósmy Włoch Peter Fill.

Szybki w górnej części trasy był drugi zawodnik klasyfikacji generalnej Alexis Pinturault. Na drugim pomiarze czasu miał wynik gorszy tylko od Svindala (+0,17 sek.), a lepszy od Jansruda o 0,11 sek., ale do kolejnego już nie dojechał. Francuz nie zmieścił się w jedną z bramek i musiał pogodzić się z tym, że dziś punktów nie zdobędzie. Lider alpejskiego PŚ Marcel Hirscher był drugim Austriakiem w rankingu (po Maxie Franzu). Zajął on 13. miejsce. Dwa razy startował dziś Blaise Giezendanner. Francuskiego alpejczyka za pierwszym razem zatrzymano na trasie, gdyż obsługa musiała przeprowadzić prace porządkowe. Następnie został on zabrany skuterem na górę i mógł powtórzyć swój start. Mimo tych problemów zdołał on uzyskać dobry 19. czas wspólnie ze swoim rodakiem Bricem Rogerem, tuż przed kolejnym z Francuzów, mistrzem świata juniorów Mathieu Bailletem.

Pełne wyniki super-G

Jutro w Val d’Isere odbędą się zawody w zjeździe, natomiast w niedzielę w slalomie gigancie.