Alpejski PŚ w Val d’Isere: Wygrana Ilki Štuhec w kombinacji alpejskiej

fot. Val Gardena - Gröden Marketing / CC BY ND

fot. Val Gardena - Gröden Marketing  / CC BY ND
fot. Val Gardena – Gröden Marketing / CC BY ND

Słowenka Ilka Štuhec wygrała pierwsze w tym sezonie zawody w kombinacji alpejskiej kobiet podczas Pucharu Świata w Val d’Isere. Była to już trzecia w tym sezonie wygrana Štuhec, która wcześniej triumfowała w dwóch zjazdach w Lake Louise.

Przy okazji zawodów w kombinacji pojawia się podstawowe pytanie, czy zakończy się ona wygraną slalomistki czy raczej specjalistki od zjazdu, bo raczej brakuje obecnie zawodniczek, które potrafią być bardzo mocne w obu konkurencjach. Po pierwszym przejeździe prowadziła Amerykanka Laurenne Ross. Drugie miejsce zajmowała Cornelia Hütter (+0,32 sek.), która chyba powoli wraca do wysokiej formy. Trzecia była Ilka Stuhec (+0,74 sek.), a czwarta Sofia Goggia (+0,87 sek.) – te dwie zawodniczki to chyba największe rewelacje obecnego sezonu. Na piątym miejscu plasowała się Christine Scheyer, a na szóstym Johanna Schnarf. Jedna  głównych faworytek – Lara Gut – była siódma ex aequo z Ramoną Siebenhofer (+1,87 sek.). Zjazd z pewnością nie udał się Larze tak jak tego chciała. Dopiero 29. miejsce zajmowała najlepsza kombinatorka poprzedniego sezonu czyli Wendy Holdener (+3,33 sek.). Lepiej zjazd pojechała Michaela Kirchgasser (+2,32 sek.), która była 22. Nie powiodło się natomiast Marie-Michèle Gagnon. Kanadyjka po zjeździe była dopiero 41. se stratą 4,32 sek.

Pełne wyniki po zjeździe

Wendy Holdener zgodnie z oczekiwaniami w slalomie była najlepsza. Można było spodziewać się po niej sporego awansu po drugiej części kombinacji i tak też się stało. Jednak niewiele gorszy rezultat uzyskała jej rodaczka Michele Gisin i dzięki przewadze z pierwszego przejazdu Gisin po swoim przejeździe wskoczyła na pierwsze miejsce tuż przed prowadzącą dotychczas Holdener. W tym momencie na trzecim miejscu była Michaela Kirchgasser. Ta trójka spędziła w strefie przeznaczonej dla liderek sporo czasu. Wydawało się, że po zwycięstwo sięgnie dziś jedna ze slalomistek. Swojego celu jakim z pewnością było zwycięstwo nie zrealizowała Lara Gut, która nie ukończyła drugiego przejazdu. Zmiany w czołowej trójce nastąpiły dopiero po przejeździe Sofii Goggii. Włoszka raczej slalomów nie jeździ, ale jej agresywny, ryzykowny styl jazdy dziś zdał egzamin. Nie udało się Goggii wejść na pierwsze miejsce, ale zajęła pozycję za Michelle Gisin przegrywając z nią zaledwie o 0,02 sek. Po Goggii na trasę wyruszyła Ilka Štuhec. W samym slalomie jej czas był gorszy od najlepszego należącego do Holdener o ponad 2 sekundy. Jednak spora przewaga po zjeździe sprawiła, że Słowenka objęła prowadzenie o 0,12 sek. przed Gisin. Cornelia Hütter i Laurenne Ross do walki o podium już się nie włączyły. Hütter została sklasyfikowana na 18. miejscu, a Ross na 10. Stuhec pokazała dziś, że przygotowana jest do sezonu świetnie i to nie tylko w zjeździe. Michelle Gisin uzyskała najlepszy wynik w karierze. Dotąd jeszcze nigdy nie stała na podium, a jej najwyższym miejscem była 6. pozycja w slalomie w Sestriere w poprzedni weekend. Z kolei Sofia Goggia po raz piąty w tym sezonie znalazła się w czołowej trójce w czterech konkurencjach (zjazd, supergigant, slalom gigant i kombinacja), ale jeszcze ani razu nie wygrała. Wobec niezdobycia żadnego punktu przez Larę Gut, Sofia Goggia awansowała w klasyfikacji generalnej na drugie miejsce. Traci ona obecnie 91 punktów do Mikaeli Shiffrin.

Pełne wyniki po slalomie

Jutro w Val d’Isere odbędzie się zjazd o godzinie 10:30.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.