Alpejski PŚ w Val d’Isere: Rywalizacja na Face de Bellevarde po powrocie do Europy (listy startowe)

0

fot. Ian Sanderson / CC BY NC ND

fot. Ian Sanderson / CC BY NC ND

Po krótkiej przygodzie w Ameryce Północnej, Puchar Świata w narciarstwie alpejskim powraca do Europy. Panowie już w najbliższy weekend będą rywalizować w Val d’Isere na trasie Face de Bellevarde w slalomie gigancie i slalomie.

Tuż przed zawodami mężczyzn w Val d’Isere pojawiła się informacja, że zwycięzca zawodów w gigancie z Beaver Creek, Stefan Luitz wspomagał się inhalacją tlenową pomiędzy pierwszym a drugim przejazdem. Taka praktyka dozwolona jest przez Światową Agencję Antydopingową, ale nie przez FIS, co może skutkować dyskwalifikacją Niemca i przypisaniem zwycięstwa Marcelowi Hirscherowi.

Problemy z pogodą sprawiły, że odwołane zostały zawody kobiet, które miały odbyć się w Val d’Isere za tydzień, ale na innej trasie. Utrzymane zostały natomiast zawody mężczyzn i już jutro ma mieć miejsce rywalizacja w slalomie gigancie. W poprzednich trzech gigantach w Val d’Isere zwyciężali Francuzi: rok temu Alexis Pinturault, a w 2016 roku, gdy panowie w tym francuskim kurorcie mieli dwa weekendy startów, zwyciężyli po razie Pinturault i Mathieu Faivre. wcześniej 3 razy z rzędu triumfował Marcel Hirscher. Być może teraz czas na jakąś inną nację?

Na niedzielę zaplanowany jest slalom, w którym znów będziemy spodziewać się walki o zwycięstwo między Marcelem Hirscherem i Henrikiem Kristoffersenem. W Levi Norwegowi niewiele brakło, aby pokonać 7-krotnego zdobywcę dużej kryształowej kuli, a w slalomie w Val d’Isere jak na razie Hirscher może pochwalić się taką samą liczbą zwycięstw co Kristoffersen. Austriacki dominator zwyciężył tam dwukrotnie, po raz pierwszy w 2010 roku i po raz drugi w poprzednim sezonie. Z kolei Kristoffersen wygrał zawody slalomowe w Val d’Isere w 2015 i 2016 roku. Dużo do powiedzenia powinni mieć także Francuzi, niesieni dopingiem miejscowej publiczności: Clement Noel, Victor Muffat-Jeander czy Alexis Pinturault teoretycznie powinni mieć najwięcej szans, ale w Levi nieoczekiwanie najwyżej sklasyfikowanym z Francuzów był stary mistrz Jean-Baptiste Grange.

Program zawodów w Val d’Isere:

8.12.2018, Sobota
10:00 Slalom gigant mężczyzn, pierwszy przejazd | Lista startowa
13:00 Slalom gigant mężczyzn, drugi przejazd

09.12.2018, Niedziela
9:30 Slalom gigant mężczyzn, pierwszy przejazd | Lista startowa
12:30 Slalom gigant mężczyzn, drugi przejazd

Źródło: własne

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.