Alpejski PŚ w Val d’Isere. Bomba! Fenomenalny drugi przejazd i triumf Braathena. Habdas ostatni

Lucas Braathen wygrał inauguracyjny sezon 2022/23 slalom rozgrywany w ramach alpejskiego Pucharu Świata we francuskim Val d’Isere. Drugi był Austriak Manuel Feller, a trzeci Szwajcar Loic Meillard. Jedyny Polak w stawce Piotr Habdas zajął ostatnie miejsce.

Po tym jak Marco Odermatt pozostawił rywali w tyle podczas zawodów gigantowych, przyszedł czas na slalom. To pierwszy w tym sezonie start alpejczyków w tej specjalności. W niedzielę na starcie stanęło aż 72 zawodników. Wśród nich był także reprezentant Polski – Piotr Habdas.

Wikingowie i długo nic

W poprzednim sezonie slalom mężczyzn można było uznać za najbardziej nieprzewidywalną, ale i ekscytującą konkurencję w narciarstwie alpejskim. Na półmetku niedzielnej rywalizacji, czołówkę okupowali jednak faworyci. Prowadził Henrik Kristoffersen. Drugi ze stratą 0,07 sek. był jego rodak Lucas Braathen. Podium uzupełniał Manuel Feller (+0,56 sek.). Piotr Habdas zajął 49. miejsce, ostatnie wśród tych, którzy ukończyli przejazd. Z trasy wypadli z kolei Clement Noel czy Atle Lie Mcgrath.

Młodziak odpalił fajerwerki

Drugi przejazd to już teatr tylko jednego aktora. Lucas Braathen pomimo niewielkiego błędu w górnej części trasy jechał bardzo pewnie i dynamicznie. Na mecie okazało się, że pomimo dziur, uzyskał najlepszy czas spośród wszystkich zawodników. Rezultat ten dał mu potem drugie zwycięstwo slalomowe w karierze. Drugie miejsce zajął Austriak Manuel Feller (+0,84 sek.), który potwierdził swoją dyspozycję z sobotniego giganta. Podium uzupełnił Szwajcar Loic Meillard (+0,98 sek.). Czołową piątkę zamknęli Kristoffer Jakobsen i Alexis Pinturault. Dopiero na szóstą lokatę spadł Henrik Kristoffersen, który prowadził po pierwszym przejeździe, ale w drugim popełnił mnóstwo błędów. Na uwagę zasługuje za to postawa mało znanego narciarza Tobiasa Kastlungera. Włoch zaliczył spektakularny awans z 26. na 10. miejsce.

Teraz alpejczycy przeniosą się do włoskiej Val Gardeny, gdzie od 15 do 17 grudnia rywalizować będą w dwóch zjazdach i supergigancie.