Alpejski PŚ w Sztokholmie: Czas na drugie w sezonie zawody City Event w slalomie równoległym (lista startowa)

fot. Aquablue71 / CC BY ND

fot. Aquablue71 / CC BY ND

Zawody miejskie w slalomie równoległym w Sztokholmie to dla panów ostatnie zawody Pucharu Świata przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi Pjongczang 2018, a dla pań przedostatni przystanek PŚ przed koreańską przygodą. W rywalizacji nie weźmie udziału m.in. liderka PŚ kobiet – Mikaela Shiffrin. Początek zawodów o godzinie 17:45.

W tym sezonie odbyły się już jedne zawody typu City Event w Oslo, a właściwie przy skoczni narciarskiej w Holmenkollen. Zwycięzcami zostali i Mikaela Shiffrin i Andre Myhrer. Sztokholm gospodarzem zawodów PŚ w slalomie równoległym będzie już po raz trzeci. Poprzednie dwie edycje wygrywali Mikaela Shiffrin i Linus Strasser w roku 2017 oraz Wendy Holdener i Marcel Hirscher w 2016 roku. Tym razem Mikaela Shiffrin nie wystartuje. Amerykanka ma za sobą kilka trudnych wyścigów, które nie poszły po jej myśl, dlatego chce odpocząć przed najważniejszą imprezą sezonu – igrzyskami olimpijskimi. Nie pojawi się też Veronika Velez-Zuzulova, która w Lenzerheide powróciła do PŚ, ale jak powiedziała – tylko na tej jeden wyścig, który był jej ostatnim wyścigiem PŚ w karierze.

Zasady rywalizacji w slalomie równoległym w zawodach City Event w Sztokholmie będą takie same jak w Sztokholmie. Dla porządku przypomnę, że kwalifikację do tych zmagań uzyskuje 12 zawodników i zawodniczek najwyżej sklasyfikowanych w rankingu slalomowym WCSL (World Cup Start List) oraz 4 osoby z rankingu ogólnego WCSL. Zawodnicy ścigają się w dwuosobowych pojedynkach na dwóch równoległych trasach. W każdej rundzie jest po 8 pojedynków kobiecych i męskich, a każdy taki pojedynek składa się z dwóch wyścigów (zawodnicy po pierwszym wyścigu zmieniają trasę). Do kolejnej rundy przechodzi alpejczyk/alpejka z lepszym czasem. W przypadku remisu po dwóch wyścigach, bierze się pod uwagę rezultat drugiego wyścigu. Jeżeli oba wyścigi są remisowe, awansuje zawodnik/zawodniczka wyżej rozstawiony/a.

Nieco odmienna jest punktacja od zwykłych zawodów PŚ. Zwycięzca otrzymuje 100 punktów, zawodnik z drugiego miejsce 80 punktów. Za trzecie miejsce przyznaje się 60 punktów, za czwarte 50. Przegrani w ćwierćfinale są nagradzani 40 punktami, a przegrani z pierwszej rundy 15 punktami. Punkty te wliczane są do klasyfikacji generalnej i klasyfikacji slalomowej.

Drabinka (lista startowa) zawodów mężczyzn

Drabinka (lista startowa) zawodów kobiet

Początek rywalizacji o godzinie 17:45. Transmisję przeprowadzi Eurosport 1.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.