Alpejski PŚ w Sztokholmie: Bezpośrednie starcie czołowych slalomistów (lista startowa)

fot. Lillehammer 2016 Youth Olympic Games / CC BY NC

fot. Lillehammer 2016 Youth Olympic Games / CC BY NC
fot. Lillehammer 2016 Youth Olympic Games / CC BY NC

Dziś w Sztokholmie odbędą się drugie w alpejskim PŚ 2016/2017 zawody równoległe, czyli bezpośrednia rywalizacja zawodników w dwuosobowych wyścigach. Zmagania odbędą się na slalomowej trasie w Sztokholmie, a możliwość udziału w nich mają tylko najlepsi, najwyżej sklasyfikowani zawodnicy i zawodniczki. W zawodach sztokholmskich obowiązują zasady tzw. City Event. 

W porównaniu ze slalomem równoległym mężczyzn, który odbył się w Alta Badia, w Szktoholmie wystąpi nie 32, ale 16 alpejczyków. Jednak w stolicy Szwecji rywalizować będzie też 16 alpejek, tak że ogólna liczba pozostaje ta sama, ale z podziałem na kobiety i mężczyzn. Wybór zawodników i zawodniczek to zawodów odbywa się na podstawie slalomowej Listy Startowej Pucharu Świata. Bierze się z niej dwunastkę. Oczywiście niektórzy sklasyfikowani na czołowych 12. miejscach z różnych względów wystąpić nie mogą, wtedy miejsce przypada kolejnemu zawodnikowi. Pozostała czwórka wybierana jest na podstawie łącznej Listy Startowej Pucharu Świata dotyczącej wszystkich konkurencji. W przypadku gdyby żaden z reprezentantów kraju, który jest gospodarzem zawodów (w tym przypadku Szwecji) nie kwalifikował się na podstawie wyżej przedstawionych kryteriów, to możliwe jest przyznanie dzikiej karty jednej zawodniczce i jednemu zawodnikowi z tego kraju. Akurat w Szwecji ten problem nie występuje.

Jak to w konkurencjach równoległych bywa, w wyścigach startuje po 2 zawodników, którzy dobierani są w pary na zasadzie najlepszy z najgorszym z Listy Startowej Pucharu Świata. Kolejną zasadą odróżniającą City Event od zwykłych zawodów w slalomie równoległym czy gigancie równoległym jest zasada rozgrywania dwóch przejazdów w każdej fazie zawodów od 1/8 do finału. Do kolejnej rundy przechodzi zawodnik/zawodniczka z lepszym łącznym czasem, a w przypadku remisu wygrywa alpejczyk z wyższym miejscem w rankingu. Nie dotyczy to finału, w którym może być dwóch zwycięzców. Maksymalna strata czasowa może wynieścć 0,50 sek. Nakłada się ją również w przypadku, gdy alpejczyk zostanie zdyskwalifikowany lub nie dojedzie do mety.

Zwycięzca całych zawodów otrzymuje 100 punktów, za drugie miejsce przyznawane jest 80 punktów, za trzecie 60, czwarte 50. Przegrani z ćwierćfinałów otrzymują punktów 40, a zawodnicy, którzy odpadną w 1/8 dostaną po 30 punktów. Liczą się one do klasyfikacji generalnej, jak również do klasyfikacji slalomowej, natomiast nie są wliczane do Listy Startowej Pucharu Świata.

Czas na przedstawienie par, które będą rywalizować ze sobą w 1/8.

Mężczyźni:

Marcel Hirscher – Aleksander Aamodt Kilde

Michael Matt – Alexis Pinturault

Dave Ryding – Jonathan Nordbotten

Aleksandr Choroszyłow – Sebastian Foss-Solevåg

Manfred Moelgg – Giuliano Razzoli

Daniel Yule – Matthias Hargin

Stefano Gross – Julien Lizeroux

Henrik Kristoffersen – Linus Strasser

Kobiety:

Mikaela Shiffrin – Adeline Baud-Mugnier

Bernadette Schild – Marie-Michele Gagnon

Sarka Strachova – Chiara Costazza

Frida Hansdotter – Ana Bucik

Wendy Holdener – Méllanie Meillard

Nina Løseth – Katharina Truppe

Petra Vlhová – Resi Stiegler

Veronika Velez-Zuzulová – Denise Feierabend

Początek rywalizacji o godzinie 17:00. Zwycięzcami sprzed roku są Wendy Holdener, która w finale pokonała wówczas faworytkę gospodarze Fridę Hansdotter i Marcel Hirscher, który wygrał decydujący pojedynek ze Szwedem Andre Myhrerem.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.