Alpejski PŚ w Szpindlerowym Młynie. Wyprawa Mikaeli Shiffrin po rekord, odcinek nr 85

screen - Eurosport

Mikaela Shiffrin wygrała slalom w Szpindlerowym Młynie. Jest to 85. zwycięstwo w jej bogatej i długiej karierze. Do rekordu wszech czasów Ingemara Stenmarka brakuje jej więc już tylko jednej wygranej. Drugie miejsce zajęła Lena Duerr z Niemiec, trzecia była Szwajcarka Wendy Holdener.

screen – Eurosport

Pewne zwycięstwo rekordzistki

Shiffrin nie dała szans rywalkom. Wygrała obydwa przejazdy i jej czas 1:33.85 dał jej przekonujące zwycięstwo. Drugie miejsce po pierwszym przejeździe utrzymała Duerr (+0,60 sek.). Wendy Holdener (+1,31 sek.) za to zamieniła się miejscami z Petrą Vlhovą (+1,56 sek.). Słowaczka jednak zanotowała słaby drugi przejazd. Piąte miejsce po trzecim czasie drugiego przejazdu i awansie o sześć miejsc zajęła druga Amerykanka Paula Moltzan (+1,89 sek.).

Chorwatka jak Shiffrin

Awans zanotowała też Szwedka Anna Swenn Larsson (z ósmej pozycji). Straciła ona do Shiffrin 1,94 sek. Nic to jednak w porównaniu z osiągnięciem Chorwatki Leony Popovic. Dwudziesta po pierwszym przejeździe Leona w drugim zanotowała dokładnie taki sam czas jak Shiffrin i awansowała na siódme miejsce. Strata 2,23 sek. z pierwszego przejazdu (i siłą rzeczy na koniec rywalizacji) nie pozwoliła jej na więcej. Był to największy dziś awans. Ósme miejsce zajęła rewelacyjna Szwedka Hanna Aronsson Elfman (+2,26 sek.), która spadła o jedną pozycję względem pierwszego przejazdu. Pierwszą “10” zamknęły najlepsza z Austriaczek dziś Franziska Gritsch (+2,73 sek., awans o jedno miejsce) i Słowenka Ana Bucik (awans o trzy miejsca strata 2,74 sek.).

Najwięcej, najmniej

Największy awans zanotowała wspomniana Popovic. Największy spadek za to należał do jej rodaczki Zrinki Ljutic. Zdolna nastolatka była po pierwszym przejeździe szósta, ale po fatalnym błędzie spadła aż na miejsce 29. Najwyższy numer wśród punktujących zawodniczek miała Włoszka Anita Gulli (46), która w drugim przejeździe również zanotowała spory awans (z 25. na 14. miejsce).

Jutro wyrównanie rekordu?

Mikaela Shiffrin, jak już wspominaliśmy, dziś odniosła zwycięstwo nr 85 w zawodach PŚ. Wśród kobiet prowadzi, ale rekord wszech czasów należy do legendarnego Szweda Ingemara Stenmarka. Już jutro Shiffrin może się z nim jednak zrównać. Przy jej obecnej formie jest to bardzo prawdopodobna opcja.

źródło: własne

wyniki zawodów