Alpejski PŚ w St. Moritz: Starcie młodych wilków i starych wyg

Photo credit: Plamen Velev via Foter.com / CC BY-NC-ND
Photo credit: Plamen Velev via Foter.com / CC BY-NC-ND

W ostatnich zawodach Pucharu Świata mężczyzn w narciarstwie alpejskim (slalom w St. Moritz), mimo zupełnego już braku głównej stawki (kryształowa kula trafiła do Marcela Hirschera (Austria), a mała z slalom do Norwega Henrika Kristoffersena), działo się wiele ciekawych rzeczy.

Pierwszy przejazd przyniósł rozstrzygnięcia, które można uznać za sensacyjne. Najlepszy w nim okazał się reprezentant gospodarzy Daniel Yule (51,75) raptem o 0,01 sek. wyprzedzał on Austriaka Marco Schwarza i o 0,04 Norwega Sebastiana Foss-Solevaaga. Czyli młodzież w natarciu (kolejno reprezentują oni roczniki 1993, 1995 i 1991). Za nimi uplasowali się faworyzowani weterani (Hirschera ze względu na olbrzymie doświadczenie też zaliczam do tego grona – niby tylko 2 lata starszy od Foss-Solevaaga, ale… czyni to różnicę) – Szwed Andre Myhrer (+0,20 – rocznik 1983), Hirscher (+0,32), Niemiec Felix Neureuther (+0,39, rocznik 1984), Rosjanin Aleksandr Choroszyłow (+0,40, rocznik 1984) i Włoch Manfred Moelgg (+0,49, rocznik 1982). Różnice były bardzo niewielkie – 24. miejsce zajmował Francuz Victor Muffat-Jeandet ze stratą raptem 1,42 sekundy – zapowiadało to wielkie emocje.

Pełne wyniki po 1. przejeździe

W drugim przejeździe spory awans zanotowali kolejni weterani, 38. letni Włoch Patrick Thaler – z 21. na 9-te i 37. letni Francuz Julien Lizeroux – ostatecznie awansował z jedenastego miejsca na czwarte. Wspaniale zaprezentował się Andre Myhrer, który z czasem 1:43.75 wyprzedzał przed przejazdem młodzieży o 0,14 sekundy Hirschera.

Młodzież nie wytrzymała presji – może poza Solevaagiem, który przegrał nieznacznie z Myhrerem i Hirscherem, ale miejsce na podium utrzymał. Schwarz zjechał z czasem obu przejazdów identycznym jak Lizeroux, zaś Yule miał najgorszy czas drugiego przejazdu i skończył na miejscu jedenastym. Warto odnotować niezły występ mistrza świata juniorów Chorwata Istoka Rodesa – 17. pozycja punktów mu nie dała (w finale punktuje tylko najlepsza „15”, ale wyprzedził choćby Henrika Kristoffersena).

Pełne wyniki po 2. przejeździe

Mała kryształowa kula dla Kristoffersena – który finał w St. Moritz potraktował bardzo ulgowo – 811 punktów, za nim Hirscher (780), dalej już z dużą stratą Neureuther (389), Myhrer (367), Choroszyłow (358). W Pucharze Świata triumfował po raz piąty z rzędu Marcel Hirscher – 1795 punktów, przed Kristoffersenem (1298), Francuzem Alexisem Pinturault (1200), Norwegiem Kjetilem Jansrudem (1161) i mającym ostatnie dwa miesiące z głowy Norwegiem Akselem Lundem Svindalem (916).

Klasyfikacja końcowa slalomu

Klasyfikacja generalna PŚ

Jarosław Gracka

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.