Alpejski PŚ w St. Anton. Historyczne punkty w super G dla Maryny Gąsienicy-Daniel, zwycięstwo dla Lary Gut-Behrami

13:28, 10.01.2021 Marek Cielec Aktualizacja: 14:14, 10.01.2021

Szwajcarka Lara Gut-Behrami zwyciężyła w zawodach alpejskiego Pucharu Świata w supergigancie w St. Anton. Dla Gut był to pierwszy supergigantowy triumf od trzech lat. Ważną informacją dla polskich kibiców jest punktowy występ Maryny Gąsienicy-Daniel. Polka po raz pierwszy w karierze zdobyła punkty w supergigancie w Pucharze Świata, a nie udało się to do tej pory żadnej innej reprezentantce i żadnemu reprezentantowi Polski.

Trasa supergiganta w St. Anton sprawiła sporo problemów wiele zawodniczkom. Alpejki miały sporo problemów z ukończeniem swoich przejazdów, a trudności pojawiały się w kilku miejscach i wykluczyły one z walki o zwycięstwo takie zawodniczki jak Sofia Goggia, Ilha Stuhec i wiele innych. W sumie bez ukończonego przejazdu lub z dyskwalifikacją było aż 18 zawodniczek. Najlepszy przejazd dzisiejszej rywalizacji należał do Lary Gut-Behrami, choć również ona nie pojechała perfekcyjnie. Kłopoty na trasie supergigantowej miały jednak prawie wszystkie narciarki, a Gut w tym gronie poradziła sobie zdecydowanie najlepiej. Na drugim miejscu uplasowała się Włoszka Marta Bassino, która do Gut straciła 0,16 sek. Na pozycji trzeciej znalazła się druga ze Szwajcarek - Corinne Suter - ze stratą 0,20 sek. do zwyciężczyni. Na pozycji czwartej sklasyfikowano Tamarę Tippler (+0,45 sek.), na piątej Federica Brignone (+0,72 sek.), a na szóstej Ester Ledecka (+1,33 sek.), która straciła pozycję liderki klasyfikacji gigantowej na rzecz Lary Gut.

Z numerem 43 na trasie pojawiła się Maryna Gąsienica-Daniel, która do mety dotarła z czasie o 3,27 sek. gorszym od Lary Gut-Behrami. To dało Polce 27. miejsce (ex aequo) z Robertą Melesi, dzięki czemu zdobyła ona po raz pierwszy w karierze punkty Pucharu Świata w supergigancie. Przed Maryną Gąsienicą-Daniel tej sztuki nie dokonał żaden inny narciarz czy narciarka z Polski.