Alpejski PŚ w Soldeu. Shiffrin zdetronizowana! Vlhova wreszcie się doczekała

fot. Andrea Miola ©

Niespodziewanie zakończył się ostatni w sezonie 2022/23 slalom rozgrywany w ramach Pucharu Świata pań w Soldeu. Triumfowała Petra Vlhova. Jeszcze większą sensację sprawiła Leona Popović. Chorwatka była druga. Dopiero trzecie miejsce zajęła Mikaela Shiffrin, która już wcześniej zapewniła sobie małą Kryształową Kulę w tej specjalności.

fot. Andrea Miola ©

Koniec finałów alpejskiego Pucharu Świata w Soldeu zbliża się wielkimi krokami. W sobotę panie zmierzyły się w slalomie. Już przed zawodami jasne było, że małą Kryształową Kulę w tej specjalności zdobędzie Mikaela Shiffrin. Ponadto w ubiegły weekend w Åre udało jej się pobić rekord Ingemara Stenmarka w liczbie odniesionych zwycięstw. Amerykanka mogła, więc z czystą głową podejść do rywalizacji.

Już w pierwszym przejeździe doszło jednak do dość niespodziewanych rozstrzygnięć. Na bardzo technicznej trasie żadna z alpejek nie ustrzegła się błędów. Najlepiej spisała się Petra Vlhova. Słowaczka o 0,32 sek. wyprzedzała młodą Leonę Popović. Trzecie miejsce zajmowała Anna Swenn-Larsson. Szwedka do prowadzącej straciła 0,56 sek. Dopiero czwarta była Mikaela Shiffrin, która znacznie utrudniła sobie drogę do 88. zwycięstwa w karierze. Na piątej lokacie plasowała się Wendy Holdener. Strata Szwajcarki do Petry Vlhovej wynosiła już jednak 1,16 sek.

Duży awans Niemki

Drugi przejazd otworzyła Jessica Hilzinger. Młoda Niemka skorzystała z niezniszczonej trasy i wykręciła bardzo dobry rezultat. W tyle pozostawiła wiele wyżej notowanych zawodniczek i zaliczyła skok o 16 pozycji. Dzięki temu zdołała zdobyć punkty Pucharu Świata, a nawet uplasować się czołowej dziesiątce. Wyprzedziła ją dopiero Sara Hector, która także poprawiła swoją lokatę. Tworzące się dziury spowodowały, że na przełamaniach terenu sporo alpejek miało problemy. Do mety nie dojechały m.in. Ana Bucik, Franziska Gritsch i obecna mistrzyni świata Laurence St-Germain.

Szarża Chorwatki, triumf Vlhovej

W rywalizacji o zwycięstwo najlepsza była Petra Vlhova. Przez pewien czas wydawało się, że Słowaczka nie da rady prześcignąć jadącej przed nią Leony Popović, jednak świetnie przejechała dolną część trasy i zdołała odnieść drugi slalomowy triumf w sezonie. Młodej Chorwatkę udało się wywalczyć drugie miejsce ze stratą 0,43 sek. do Vlhovej. Podium uzupełniła Mikaela Shiffrin. Amerykanka przegrała ze Słowaczką 0,86 sek. Czwarta była wspomniana wcześniej Sara Hector, a piąta Wendy Holdener. Czołową szóstkę dopełniła Jessica Hilzinger.

Sezon 2022/23 w narciarstwie alpejskim zakończy się w niedzielę. Panowie zmierzą się w slalomie, a panie w gigancie. Na starcie zobaczymy także Marynę Gąsienicę-Daniel.

PEŁNE WYNIKI

Źródło: informacja własna