Alpejski PŚ w Soldeu. Gut-Behrami z wygraną w super-G i małą Kryształową Kulą

fot. Andrea Miola ©

Lara Gut-Behrami zwyciężyła w ostatnich zawodach supergigantowych kobiet w sezonie, rzutem na taśmę zdobywając też małą Kryształową Kulę. W finale w El Tarter w Andorze na podium znalazły się także Federica Brignone i Ragnhild Mowinckel.

fot. Andrea Miola ©

Ostatnia niewiadoma

Supergigant był jedyną konkurencją, w której wciąż nie wyłoniono najlepszej zawodniczki sezonu przed finałowymi zawodami. W związku z tym do Andory wiele alpejek mogło przyjechać z bojowym nastawieniem i wciąż dużymi szansami na końcowy sukces. W klasyfikacji przewodziła Elena Curtoni, miejsce drugie zajmowała Lara Gut-Behrami, a trzecie Cornelia Hütter. Szanse na małą Kryształową Kulę miała nawet siódma Mikaela Shiffrin.

Gut-Behrami zgarnia kulę na ostatniej prostej

Gut-Behrami dobrą formę pokazała już podczas zjazdu w środę, w którym zajęła trzecie miejsce. Supergigant udał jej się jeszcze lepiej, bo uzyskała najlepszy czas i wygrała w zawodach. Już sam fakt, że zajęła pierwsze miejsce wystarczał, aby być pewnym awansu na pierwsze miejsce także w klasyfikacji łącznej supergiganta, bo jej strata do Curtoni przed zawodami wynosiła 19 punktów, a różnica między przyznawanymi punktami za pierwsze i drugie miejsce w Pucharze Świata to o jeden punkt więcej.

Brignone i Mowinckel dwukrotnie na podium

Curtoni nie była jednak wielkim zagrożeniem dla Gut-Behrami tego dnia. Jej czas był gorszy od Szwajcarki o 1,23 sek. To dało Curtoni dopiero 10. pozycję i spadek z sezonowego podium, które obsadzone zostało przez te same zawodniczki, które zajęły pierwsze trzy miejsca w finałowym wyścigu i to dokładnie w tej samej kolejności. Na drugiej lokacie sklasyfikowana została Federica Brignone (+0,22 sek.), a na trzeciej Ragnhild Mowinckel (+0,47 sek.). 

Pełne wyniki super G

Źródło: własne