Alpejski PŚ w Soldeu. Czas na konkurencje techniczne. W sobotę slalom kobiet i gigant mężczyzn (listy startowe)

fot. Andrea Miola

Ostatni weekend z alpejskim Pucharem Świata w sezonie 2022/2023 już tuż tuż.  W sobotę w Soldeu odbędzie finałowy slalom pań i ostatni slalom gigant mężczyzn. Zwycięzców klasyfikacji tych konkurencji poznaliśmy już wcześniej, ale możliwość wygranej w zawodach najwyższej rangi i tak powinna być wystarczająco motywująca. 

fot. Andrea Miola

Kilka niewiadomych w slalomie pań

Ze zdobycia małej Kryształowej Kuli za slalom Mikaela Shiffrin cieszyła się już jakiś czas temu. Amerykanka w tym sezonie była w świetnej formie i dzięki wielu wygranym w slalomie mogła także pobić rekord Ingemara Stenmarka i to teraz ona jest najbardziej utytułowaną zawodniczką w historii Pucharu Świata. Podczas finałów w Soldeu Shiffrin będzie mogła już bezstresowo celebrować swoje sukcesy, a być może dołoży do swojej niebywale pokaźnej kolekcji kolejną wygraną. W sobotę w Soldeu odbędzie się właśnie slalom kobiet, w którym jeszcze możliwe są drobne zmiany na sezonowym podium na miejscach drugim i trzecim. Aktualnie tuż za Shiffrin plasuje się Wendy Holdener, ale szanse na jej wyprzedzenie ma także Petra Vlhova. Z kolei Petrę Vlhovą z trzeciego miejsca mogą jeszcze strącić Lena Dürr i Anna Swenn-Larsson. 

Odermatt przekroczy kolejną granicę?

Podobnie wygląda sytuacja w slalomie gigancie mężczyzn. Marco Odermatt kilka dni temu w Kranjskiej Gorze zapewnił sobie małą Kryształową Kulę i podobnie jak Shiffrin jest on także zwycięzcą klasyfikacji generalnej. Jednak dla Odermatta sobotni start w gigancie będzie już ostatnim w sezonie, podczas gdy Shiffrin pojawi się na trasie jeszcze w niedzielę. Specjalną motywacją dla Odermatta może być przekroczenie granicy 2000 punktów zdobytych w jednym sezonie, co Shiffrin już się udało. Szwajcarowi brakuje do tego zaledwie 58 punktów, a więc musiałby zająć co najmniej trzecie miejsce. Biorąc pod uwagę dotychczasowe występy Odermatta, nie wydaje się to być dla niego trudnym zadaniem. W slalomie gigancie wciąż do zdobycia jest jeszcze tylko najniższy stopień sezonowego podium. Drugie miejsce zarezerwowane jest dla Henrika Kristoffersena. O trzecie powalczą natomiast Zan Kranjec, Marco Schwarz, Loic Meillard oraz Alexis Pinturault. 

Zmagania mężczyzn rozpoczną się o godzinie 9:00. Do drugiego przejazdu panowie przystąpią o godzinie 12:00. W międzyczasie, o godzinie 10:00 na trasie powalczą panie w pierwszym przejeździe slalomu. Po zakończeniu rywalizacji mężczyzn, o godzinie 13:00 wystartują one w drugim przejeździe. 

Lista startowa slalomu kobiet

Lista startowa giganta mężczyzn

Źródło: własne