Alpejski PŚ w Sölden: Viktoria Rebensburg zwyciężczynią pierwszego slalomu giganta w tym sezonie

14:36, 28.10.2017 Patrycja Korczewska Aktualizacja: 21:59, 18.01.2018

fot: Aspen Snowmass / CC BY NC ND

Właśnie zakończył się pierwszy slalom gigant kobiet inaugurujący 51. Puchar Świata w narciarstwie alpejskim w austriackim Sölden. Zwyciężczynią została Niemka Viktoria Rebensburg, dla której jest to 15. triumf w karierze. Na drugiej pozycji uplasowała się główna faworytka dzisiejszych zawodów - Francuzka Tessa Worley, natomiast trzecią pozycję zajęła liderka po pierwszym przejeździe - Włoszka Manuela Moelgg.

Inauguracja Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim w sezonie 2017/2018 rozpoczęła się z pięciominutowym opóźnieniem, oprócz tego ze względu na silny wiatr start do dzisiejszego slalomu giganta został obniżony. Zawody otworzyła triumfatorka dzisiejszej rywalizacji Viktoria Rebensburg. Niemka na mecie pierwszego przejazdu zameldowała się z czasem 55.90, co dało jej ostatecznie trzecią pozycję.  Tuż po niej na trasę ruszyła, triumfatorka zeszłorocznego Pucharu Świata - Mikaela Shiffrin. Reprezentantka Stanów Zjednoczonych po pierwszym przejeździe zajmowała drugie miejsce. Jako czwarta startowała Włoszka Manuela Moelgg, która po swoim przejeździe nie opuściła już pozycji liderki.

W pierwszym przejeździe slalomu giganta startowała również jedyna reprezentantka Polski - Maryna Gąsienica-Daniel, która nie zdołała zakwalifikować się do czołowej trzydziestki. Polka uplasowała się na 37. pozycji tracąc 3.55 sek. do Moelgg.

Pierwszego przejazdu nie ukończyło 13 zawodniczek, w tym wracająca po kontuzji Szwajcarka Lara Gut, która w zeszłym roku odniosła triumf na trasie w Sölden. Również powracająca do rywalizacji Amerykanka Lindsey Vonn uplasowała się dopiero na 34. pozycji, dla której był to pierwszy udziału w zawodach w Sölden od 2012 roku.

Wyniki po pierwszym przejeździe

Na trasę drugiego przejazdu jako pierwsza ruszyła reprezentantka Włoch - Elena Curtoni, która zawody zakończyła z czasem 1:58.93, co dało jej ostatecznie 27. miejsce. Największy awans podczas dzisiejszych zawodów zaliczyła Austriaczka Bernadette Schild, która awansowała aż o 14 pozycji.

Triumfatorką pierwszego slalomu giganta w tym sezonie została Viktoria Rebensburg. Niemka pokonała trasę z czasem 1:55.20. Druga pozycję zajęła zeszłoroczna zwyciężczyni klasyfikacji slalomu giganta - Tessa Worley. Reprezentantka Francji do zwyciężczyni straciła 0.14 sek. Na pozycji trzeciej dzisiejszą rywalizację zakończyła liderka po pierwszym przejeździe, 34-letnia Włoszka - Manuela Moelgg.

Tuż za podium sklasyfikowana została 23-letnia Stephanie Brunner (+0.71 sek.). Dopiero piątą pozycję zajęła dziś Mikaela Shiffrin (+0.74 sek), natomiast szósta była Wendy Holdener (+1.11 sek.).

Wyniki po drugim przejeździe

Już jutro na tej samej strasie powalczą panowie. Początek rywalizacji na lodowcu w Sölden rozpocznie się o godz. 10:00.

Kolejne zawody Pucharu Świata odbędą się w fińskim Levi, gdzie zarówno panie, jak i panowie powalczą w slalomie.