Zamknij

Alpejski PŚ w Sestriere: Weekend z gigantem (listy startowe)

20:47, 17.01.2020 Marek Cielec Aktualizacja: 09:39, 19.01.2020
Skomentuj

fot. Ed Stannard / CC BY ND

Włoski resort Sestriere będzie gościć w dwóch najbliższych dniach zawody alpejskiego Pucharu Świata kobiet. Panie po raz pierwszy w tym roku rywalizować będą w slalomie gigancie i po raz pierwszy w sezonie w gigancie równoległym. Pierwszą z konkurencji będzie slalom gigant zaplanowany na sobotę. W niedzielę natomiast odbędą się zmagania w gigancie równoległym. 

Sestriere to włoska miejscowość otoczona ze wszech stron górami, położona w Piemoncie blisko granicy z Francją. Ośrodek narciarski wybudowano tam w 1930 roku z inicjatywy włoskiego przedsiębiorcy Giovanniego Agnelliego, założyciela firmy FIAT. Właśnie w tamtym okresie powstały też charakterystyczne dla Sestriere dwie wieże-hotele, o dość kontrowersyjnej urodzie. Miały być one wakacyjną bazą noclegową dla pracowników FIATa. Sestriere pojawiało się w kalendarzach alpejskiego Pucharu Świata od samego początku. Pierwsze zawody przeprowadzono tam w 1967 roku. Ku uciesze miejscowych kibiców w zjeździe triumfowała Włoszka Giustina Demetz, wspólnie z Francuzką Marielle Goitschel. Był to pierwszy taki przypadek w Pucharze Świata, że na najwyższym stopniu podium stanęły dwie zawodniczki. Później zawody w Sestriere rozgrywane były dość nieregularnie, w różnych konkurencjach. Skupmy się jednak na czasach nowszych i na samym gigancie.

Pierwsze zawody kobiet w gigancie w ramach alpejskiego Pucharu Świata w Sestriere zostały zorganizowane w 2000 roku pod koniec sezonu 1999/2000. Wygrała wtedy Szwajcarka Sonja Nef. W kolejnym sezonie w Sestriere rywalizowano dwukrotnie, choć według pierwotnych planów nie miało być tami ani jednego giganta. Najpierw odbył się gigant w zastępstwie za odwołane zawody z Val d`Isere, a nieco ponad tydzień później Sestriere było gospodarzem Pucharu Świata zamiast słowackiego ośrodka narciarskiego Jasná Chopok. Pierwszy z tych gigantów wygrała Michaela Dorfmeister, a drugi wspominana już Sonja Nef. Na kolejny gigant Pucharu Świata kobiet w Sestriere trzeba było czekać do 2004 roku. Zwyciężyła wówczas Anja Pärson. Również w Sestriere odbywały się zmagania kobiet w gigancie w ramach Zimowych Igrzysk Olimpijskich Turyn 2006. Na podium stanęły wtedy Julia Mancuso, Tanja Poutiainen i Anna Ottosson. Po raz ostatni Puchar Świata zagościł w Sestriere w grudniu 2016 roku i znalazło się wtedy miejsce również dla giganta, w którym najlepsza była Tessa Worley. Na pozycji drugiej znalazła się Sofia Goggia a na trzeciej Lara Gut. Gwoli uzupełnienia, w 1997 w Sestriere odbyły się także mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim. Złoty medal w gigancie wywalczyła reprezentantka gospodarzy, Deborah Compagnoni.

Jakie są szanse, aby w sobotę powtórzyło się podium sprzed trzech lat? Żadne, bo nie wszystkie trzy panie, które w 2016 wspólnie mogły wznieść ręce w górę w geście radości, stojąc na podium znalazły się na liście startowej. Tessa Worley sklasyfikowana jest obecnie na piątym miejscu w klasyfikacji gigantowej. W czołowej trójce była tylko raz, na rozpoczęciu sezonu w Solden, gdzie zawody zakończyła na trzecim miejscu, ale obecnie leczy kontuzję i w Sestriere się nie pojawi. Sofia Goggia plasuje się na miejscu 18., a Lara Gut na 13. Kto zatem może pokusić się o zwycięstwo? Chętnych jest na pewno sporo, a każdy z dotychczas przeprowadzonyc gigantów rozstrzygnięto na korzyść innej zawodniczki. Najpierw w Solden zwyciężyła Alice Robinson, następnie w Killington trumfowała Marta Bassino. W Courchevel na najwyższym stopniu podium stanęła Federica Brignone, a w ostatnim gigancie starego roku, w Lienz, najlepsza była Mikaela Shiffrin. Kto jeszcze powinien walczyć o wynik w czołówce? Do faworytek zaliczają się także Petra Vlhova, Wendy Holdener, Mina Fürst Holtmann, Viktoria Rebensburg i Wendy Holdener. Warto zwrócić uwagę na fakt, że poprzedni slalom gigant tego sezonu oglądaliśmy trzy tygodnie temu, a to sprawia, że wątpliwości narastają.

Obok slalomu giganta w tej bardziej tradycyjnej formie, w której zawodniczki ścigają się z czasem i startują jedna po drugiej, w Sestriere będzie można także zobaczyć pierwszy w historii Pucharu Świata slalom gigant równoległy kobiet, czyli zmagania w wyścigach eliminacyjnych w parach. Do tej pory panie rywalizowały jedynie w slalomie równoległym, ale w końcu szansę pokazania się w tego typu zawodach będą miały także typowe specjalistki giganta. Zasady tej rywalizacji będą takie jak w slalomie równoległym, który odbył się już w tym sezonie w Sankt Moritz. Najpierw przeprowadzone zostaną kwalifikacje, w których zawodniczki ścigają się w parach w dwóch przejazdach, jednak nie obowiązuje w nich system KO, a istotny jest jedynie łączny czas, który porównuje się z wynikami osiągniętymi przez wszystkie alpejki. Do zawodów głównych awansują 32 zawodniczki. Jedynie w pierwszej rundzie stosowana jest zasada dwóch przejazdów ze zmianą trasy dla każdej zawodniczki. W każdej kolejnej zawodniczka słabsza odpada i nie ma okazji do odegrania się na sąsiadującej trasie. Budzi to oczywiście sporo zastrzeżeń wśród obserwatorów, a sami zawodnicy przyznają, że wyraźnie odczuwalna bywa korzyść z jechania po jednej z dwóch tras. Czy w Sestriere uda przygotować się bardziej sprawiedliwe zawody, przekonamy się już w niedzielę. Liderką klasyfikacji zawodów "równoległych" po jednych zawodach jest zwyciężczyni z Sankt Moritz, Petra Vlhova. Drugie miejsce zajmuje Anna Swenn-Larsson, a trzecie Franziska Gritsch.

Trasa giganta rozpoczyna się na wysokości 2400 m n.p.m., 258 metrów poniżej szczytu Sises, położonego na południe od Sestriere. Następnie przejeżdza się przez szczyt Alpette (2302 m n.p.m.), a kończy na wysokości 2046 m n.p.m. Często dobrze zmrożona, trasa o ekspozycji północnej, nosi nazwę wymienionego wyżej założyciela FIATa - Giovanniego Agnelliego.

Zdjęcie trasy Giovanniego Agnelliego (widok z góry)

Pierwszy przejazd slalomu giganta rozpocznie się w sobotę o godzinie 11:00. Ustalona godzina startu drugiego przejazdu to 14:05. Z numerem 1 pojedzie Wendy Holdener. Po niej na trasie pojawi się Mina Fürst Holtmann, a następnie Petra Vlhova.

Lista startowa slalomu giganta

W niedzielę o godzinie 9:15 powinny wystartować dwie pierwsze zawodniczki w kwalifikacjach slalomu giganta równoległego. Główne zawody zaplanowane są na godzinę 11:45.

Lista startowa kwalifikacji giganta równoległego

Źródło: własne, fis-ski.com, sestriere-online.com, dovesciare.it

(Marek Cielec)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%