Alpejski PŚ w Semmering. Hat-trick Mikaeli Shiffrin na koniec roku

DałNie ma mocnych na Mikaelę Shiffrin. Amerykanka po dwóch zwycięstwach w gigancie okazała się najlepsza też w slalomie. Drugie miejsce niespodziewanie zajęła jej rodaczka Paula Moltzan, dla której było to pierwsze podium w karierze. Podium uzupełniła Niemka Lena Duerr.

Screen – Eurosport

Solidna przewaga wyjściowa

Shiffrin pierwszy przejazd wygrała z solidną zaliczką. Czas 49,82 sek. dał jej 0,72 sek. przewagi nad Szwedką Anną Swenn-Larsson i 0,79 sek. nad dość nieoczekiwanie trzecią Moltzan. Lena Duerr miała stratę w podobnym przedziale (+0,80 sek.). Ponad sekundę traciły już Słowaczka Petra Vlhova (+1,01 sek.) i współliderka z Shiffrin klasyfikacji slalomowej Szwajcarka Holdener (+1,02 sek.). W pierwszej “10” zmieściły się też rewelacyjna młodziutka Chorwatka Zrinka Ljutic (+1,19 sek), Kanadyjka Ali Nullmeyer (+1,31 sek.), Austriaczka Katharina Truppe (+1,59 sek.) i Słowenka Ana Bucik (+1,64 sek.). Warto dodać, że wśród zawodniczek, które zakwalifikowały się do drugiego przejazdu najwyższy nr miała Austriaczka Lisa Hoerhager (55), która ostatecznie skończyła zawody na 27. miejscu.

Narastające emocje

Najlepsze czasy drugiego przejazdu widzieliśmy dość szybko. Szwedka Moa Bostroem Mussener, która jechała z nr 27 przejechała trasę w 52,84 sek. Dało jej to największy dziś awans – o 10. miejsc. A jeszcze szybsza o 0,23 sek. była 23. po pierwszym przejeździe Austriaczka Franziska Gritsch. Dało jej to w sumie awans na pozycję czternastą. Do pierwszej “10” awansowała Czeszka Martina Dubovska (16. po pierwszym przejeździe). Łącznie straciła 2,07 sek. do Shiffrin. Znowu klasę pokazała rewelacyjna ostatnio Szwedka Hanna Aronsson Elfman (+1,71 sek.). W końcowym rozrachunku jej przejazd dał jej awans z pozycji 12. na 9.

Walka o zwycięstwo

Z pierwszej “10” wypadły ostatecznie Nullmeyer (była 16.) i Truppe. Austriaczka skończyła zawody na miejsce 13., co było i tak najlepszym wynikiem gospodarzy. Kryzys alpejskiej potęgi trwa w najlepsze. Awans o dwa miejsca zaliczyła za to Bucik (+1,55 sek. do Shiffrin). Siedem najlepszych zawodniczek pierwszego przejazdu okazało się też najlepszymi w drugim – pomimo pewnych przetasowań. Po swoim przejeździe na chwilę prowadzenie objęła Ljutic (+1,01 sek. na mecie). Kolejne zawodniczki jednak okazywały się od niej lepsze. Aż do Swenn-Larsson, której drugi przejazd się nie udał i ostatecznie miała czas dwóch przejazdów taki sam jak Chorwatka. Warto zwrócić uwagę na pzejazdy Moltzan i Duerr – były to odpowiednio trzeci i czwarty wynik przejazdu. A Shiffrin po prostu bezpiecznie dowiozła prowadzenie do końca.

Czas Amerykanki ostatecznie wyniósł 1:43.26 min. Moltzan straciła do swej rodaczki 0,29 sek. Lena Duerr – 0,32 sek. Straty kolejnych zawodniczek wyniosły już nieco więcej. Vlhova miała 0,76 sek. straty do swej głównej rywalki w ostatnich latach. Holdener – 0,90 sek. Dzisiejsze zawody to ostatnie zawody w roku kalendarzowym 2022. Oczywiście sezon nie doszedł jeszcze nawet do połowy.

wyniki zawodów

źródło: wiadomość własna