Alpejski PŚ w Santa Caterinie. Marco Odermatt po raz pierwszy triumfuje w gigancie

13:59, 07.12.2020 Marek Cielec Aktualizacja: 14:11, 07.12.2020

Lider klasyfikacji gigantowej Marco Odermatt zwyciężył w drugim slalomie gigancie w Santa Caterinie. Szwajcar po raz drugi w karierze odniósł zwycięstwo w Pucharze Świata, a po raz pierwszy w tej konkurencji. Na drugim miejscu uplasował się Tommy Ford, a na trzecim Filip Zubcić.

Drugi slalom gigant w ramach Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim mężczyzn miał odbyć się wprawdzie w niedzielę, ale z powodu niekorzystnej pogody i sporych opadów śniegu, został on przełożony na poniedziałek. W pierwszym przejeździe Marco Odermatt pojechał jak na lidera klasyfikacji gigantowej przystało. Młody Szwajcar jechał pewnie i bez problemów na całej długości trasy, dzięki czemu uzyskał najlepszy czas. Na drugiej pozycji plasował się Leif Kristian Nestvold-Haugen (+0,19 sek.). Norweg w sobotniej rywalizacji był dopiero 12., ale dziś miał zamiar włączyć się do walki o miejsca w czołówce. Lider Pucharu Świata Alexis Pinturault plasował się na pozycji trzeciej ze stratą  0,24 sek. Na miejscu czwartym plasował się ten, który jako pierwszy miał okazję pokazać się dziś na gigantowej trasie, czyli Amerykanin Tommy Ford, który miał 0,43 sek. do odrobienia do Odermatta na drugi przejazd. Kolejne cztery miejsca w klasyfikacji przypadły dwóm nacjom, Norwegom i Szwajcarom. Na pozycjach piątej i siódmej byli Henrik Kristoffersen (+0,60 sek). i Aleksander Aamodt Kilde (+0,76 sek.), a na szóstej i siódmej (ex aequo z Kilde) Gino Caviezel (+0,68 sek.) i Loic Meillard (+0,76 sek.). Rywalizacja w pierwszym przejeździe była bardzo wyrówana o czym świadczy niewielka strata, na jaką mogli pozwolić sobie zawodnicy, aby znaleźć się w drugim przejeździe. Sklasyfikowany na miejscu 30. Włoch Stefano Baruffaldi był gorszy od Odermatta o zaledwie 1,85 sek. Warto dodać, że Baruffaldi i Holdener Maarten Meiners (24. miejsce) po raz pierwszy w karierze zakwalifikowali się dziś do najlepszej 30.

Wyniki po 1. przejeździe

Dopiero 21. miejsce po pierwszym przejeździe zajmował zwycięzca giganta z soboty Filip Zubcić. Chorwat nie załamał się jednak słabym wynikiem z pierwszej części zawodów i zaatakował w drugiej. Jak się później okazało uzyskał on najlepszy czas drugiego przejazdu. Dzięki temu, że jego strata nie była duża, udało mu się awansować na trzecie miejsce. Był on bardzo blisko drugiego miejsca, ale o 0,02 sek. pokonał go Tommy Ford. Dla Amerykanina pojawiła się szansa, aby odnieść drugie zwycięstwo w Pucharze Świata rok po premierowym triumfie (po raz pierwszy wygrał 7 grudnia 2019 w Beaver Creek), jednak bezkonkurencyjny był dziś Marco Odermatt. Nie był on wprawdzie najszybszy w drugiej rundzie, ale nad większością najgroźniejszych rywali powiększył przewagę i triumfował mając czas o 0,73 sek. lepszy od Tommy`ego Forda. Tuż za podium, po raz kolejny, uplasował się Loic Meillard (+0,78 sek.). Na tej samej pozycji ukończył on pierwszego giganta w Santa Caterinie, a na otwarciu sezonu w Soelden był on piąty. Meillard z pewnością może poszczycić się równą formą, ale brakuje jeszcze nieco błysku, aby wskoczyć na podium. Na piątej pozycji znalazł się Alexis Pinturault (+0,82 sek.), na szóstej Luca de Aliprandini (+0,86 sek.), na siódmej Leif Kristian Nestvold-Haugen (+0,91 sek.), a na ósmej Adam Zampa (+1,01 sek.), W czołowej dziesiątce znalazło się także miejsce dla Alexandra Schmida (+1,09 sek., dziewiąte miejsce) oraz Erika Reada (+1,13 sek., dziesiąte miejsce). Dopiero na 12. miejscu sklasyfikowany został jeden z faworytów Henrik Kristoffersen, a jeszcze niżej, bo na 15. lokacie jego rodak Aleksander Aamodt Kilde. Zawodów do udanych nie zaliczy na pewno także Zan Kranjec, który znalazł się na 19. miejscu.

Wyniki po 2. przejeździe

Odermatt oczywiście umocnił swoje prowadzenie w klasyfikacji gigantowej, w której ma teraz 240 punktów i 58 punktów przewagi nad Zubciciem. Trzeci jest Loic Meillard, który ma do Odermatta 95 punktów straty. W klasyfikacji generalnej ex aequo na pierwszym miejscu są Marco Odermatt i Alexis Pinturault, którzy zdobyli po 240 punktów.

Źródło: własne/FIS