Alpejski PŚ w Sankt Moritz: Kobiety wracają zza oceanu do Szwajcarii. Gąsienica-Daniel na starcie (listy startowe)

fot. Meribel Tourisme

fot. Méribel Tourisme / CC BY NC ND

Najlepsze alpejki świata wracają zza oceanu do Europy. Tym razem o punkty powalczą w szwajcarskim Sankt Moritz. W programie zawodów znalazł się supergigant i slalom równoległy.

Na trasie w Sankt Moritz zmierzą się najlepsze alpejki narciarskie w najbliższy weekend. W sobotę w szranki staną w konkurencji super-G. Tutaj z pewnością swoją zdolność do wygrywania będzie chciała udowodnić Mikaela Shiffrin. Amerykanka przed tygodniem w Lake Louise wygrała w supergigancie po raz pierwszy w karierze. Tym samym mogła zapisać się do klubu zawodniczek z triumfami w każdej z alpejskich konkurencji. Teraz powalczy o kolejną wiktorię w super-G. Swoje umiejętności będzie chciała pokazać także Tina Weirather , która zdobyła minionej zimy małą kryształową kulę. W Lake Louise jej nie poszło, bo uplasowała się dopiero na 15. miejscu. Dobrze poradziły sobie Ragnhild Mowinckel i Viktoria Rebensburg, które znalazły się tuż za Shiffrin. Obie mogą być znów groźne. Lista zawodniczek, które mogą osiągnąć dobry wynik jest na pewno dłuższa. Zawody rozpoczną się o 11:15. Na liście startowej znajdziemy 57 nazwisk. Wśród nich z numerem 48.  jest Maryna Gąsienica-Daniel. 

Lista startowa super-G

Maryna Gąsienica-Daniel być może będzie chciała potwierdzić swoją wysoką formę w niedzielnym slalomie równoległym. Rok temu w grudniu podczas zawodów w Courchevel własnie w tej konkurencji osiągnęła swój najlepszy wynik w karierze, zajmując 17. miejsce. Polka w Szwajcarii wystąpi w dobrym humorze, bo ostatnio stanęła na podium w Pucharze Europy podczas slalomu giganta. Zanim jednak będzie walczyła o punkty, musi zakwalifikować się do zawodów głównych. Najpierw alpejki muszą bowiem wystartować w pojedynczym slalomie, w którym startuje 16 par, czyli 32 najlepsze zawodniczki eliminacji. Eliminacje składają się wyłącznie z jednego przejazdu, który będzie mieć miejsce na trasie z bramkami gigantowymi, jednak przepisy dotyczące odstępów między bramkami stosuje się takie jak do slalomu. Jeżeli na 32. miejscu znajdą się dwie zawodniczki, do zawodów awansuje ta z wyższym numerem startowym.

W slalomie równoległym nie jest prowadzona klasyfikacja. Punkty zdobyte w tej konkurencji przypisywane są do klasyfikacji slalomu. Przed rokiem slalom równoległy we Francji wygrała Mikaela Shiffrin. Rywalizacja w tej konkurencji rozgrywana była także w Oslo i Sztokholmie, ale na innych zasadach. Tam był to tak zwany City Event, w którym startuje najlepsza szesnastka. Kwalifikacje w niedziele rozpoczną się o 10:30. Na 13:00 zaplanowano start rozgrywki głównej.

Lista startowa eliminacji

Źródło: Informacja własna / FIS

 

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.