Alpejski PŚ w Sankt Moritz: Czy Maryna Gąsienica-Daniel zapunktuje w kombinacji? (lista startowa)

fot. Matt Drobnik / CC BY NC ND

fot. Matt Drobnik / CC BY NC ND

W Sankt Moritz odbędą się jutro pierwsze po powrocie zza oceanu zawody alpejskiego Pucharu Świata kobiet. W miejscu, gdzie w tym roku miały miejsce Mistrzostwa Świata w narciarstwie alpejskim, panie będą rywalizować w kombinacji – jednej z dwóch w tym sezonie.

Dla obecnej edycji alpejskiego Pucharu Świata kobiet przewidzianych jest tylko dwoje zawodów w kombinacji. Obie mają być przeprowadzone w Szwajcarii. Pierwsza z nich odbędzie się jutro w Sankt Moritz, natomiast druga w marcu w Crans Montana. W sezonie 2017/2018 w Sankt Moritz nie zorganizowano zawodów Pucharu Świata, gdyż w lutym w tym szwajcarskim kurorcie odbywały się Mistrzostwa Świata w narciarstwie alpejskim. Impreza ta była bardzo udana dla Szwajcarów, którzy nie wygrali wprawdzie klasyfikacji medalowej, ale mimo wszystko zaprezentowali się dużo lepiej niż w kilku poprzednich mistrzostwach. Sukcesem zakończyły się dla nich m.in. zawody w kombinacji alpejskiej kobiet. Na najwyższym stopniu podium stanęła reprezentantka gospodarzy Wendy Holdener, a na drugim miejscu również uplasowała się Szwajcarka – Michelle Gisin. Trzecia ze szwajcarskich alpejek – Denise Feierabend zajęła czwarte miejsce, a w zgarnięciu przez Szwajcarki kompletu medali za tę konkurencję przeszkodziła Autriaczka Michaela Kirchgasser.

Holdener jako mistrzyni świata znów powinna być jedną z faworytek. W sezonie 2015/2016 zdobyła ona kryształową kulę za kombinację, natomiast w poprzednim w klasyfikacji tej konkurencji była trzecia. Zwyciężyła Ilka Stuhec, a na drugim miejscu znalazła się Federica Brignone. Jednak na największą faworytkę wyrasta Mikaela Shiffrin. Amerykanka w sezonie 2016/2017 nie liczyła się w walce o triumf w klasyfikacji kombinacji, gdyż wystartowała tylko w jednych zawodach w Crans Montana, które wygrała. Na Mistrzostwach Świata Shiffrin też w kombinacji nie startowała, chcąc jak najlepiej przygotować się do slalomu i giganta. O slalomowych umiejętnościach Shiffrin nie trzeba nikogo przekonywać. W ubiegłym tygodniu w Lake Louise Amerykanka dodatkowo oczarowała wszystkich kibiców znakomitą jazdą w zjeździe i supergigancie. To stawia ją w roli murowanej faworytki do wygranej. Nazwiska większości głównych pretendentek do zwycięstwa właściwie już zostały wymienione. Niestety wystąpić nie mogą Ilka Štuhec oraz niewymieniona jeszcze Marie-Michele Gagnon, które mogłyby liczyć się w walce o podium. Listę faworytek można uzupełnić o takie zawodniczki jak Ricarda Haaser, Lara Gut, Lindsey Vonn, Stephanie Brunner. Pierwszy swój start w kombinacji zaliczy jutro Petra Vlhova, która jest znakomitą slalomistką, ale jej możliwości supergigantowe nie są jeszcze do końca znane, gdyż nie pokazywała się jeszcze w Pucharze Świata w tej konkurencji.

Pierwszy przejazd kombinacji rozpocznie się o godzinie 10:00. Będzie to supergigant na trasie Eniadina o długości 1950 metrów. Z pewnością część zawodniczek, które znalazły się na liście startowej potraktuje ten przejazd głównie treningowo, rezygnując ze startu w drugim przejeździe, czyli w slalomie, który rozpocznie się o 13:00.

Lista startowa kombinacji

Na liście startowej znalazło się 61 zawodniczek, w tym Polka Maryna Gąsienica-Daniel, która w ubiegłym sezonie zdobyła swoje pierwsze w karierze punkty Pucharu Świata właśnie w kombinacji. Z pewnością jest to konkurencja, w której Polce powinno być najłatwiej zapunktować. Maryna na trasie supergigantowej pojawi się z numerem 44. Jako pierwsza na trasie pokaże się natomiast Denise Feierabend.

Program zawodów alpejskiego PŚ kobiet w Sankt Moritz

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.