Alpejski PŚ w Saalbach-Hinterglemm: Žan Kranjec z pierwszym zwycięstwem w karierze, porażka faworytów

14:07, 19.12.2018 Mateusz Król Aktualizacja: 14:56, 19.12.2018

Za nami kolejne gigantowe zmagania w ramach alpejskiego Pucharu Świata. Dzisiaj zawodnicy rywalizowali na trasie w Saalbach-Hinterglemm. Najlepszy okazał się Žan Kranjec, który wygrał swój pierwszy konkurs PŚ w karierze. Podium uzupełnili Loic Meillard i Mathieu Faivre.

Slalom gigant rozgrywany na trasie w Saalbach-Hinterglemm należał do bardzo wymagających, a najlepiej poradził sobie z nim Žan Kranjec. Słoweniec po pierwszym przejeździe zajmował czwartą lokatę i tracił 0,52 sekundy do prowadzącego Mattsa Olssona. Druga runda to był już popis Kranjca, który ukończył zawody z czasem łącznym 2:50,08 sek. Do tego rezultatu próbował zbliżyć się jeszcze trzeci po pierwszej turze Loïc Meillard. Dwudziestodwuletni zawodnik stracił jednak ostatecznie do Žana 0,19 sek. To i tak pozwoliło mu zająć drugą lokatą, co jest jego najlepszym osiągnięciem w zawodach Pucharu Świata. Na najniższym stopniu podium uplasował się Mathieu Faiver. Francuz po pierwszym przejeździe był dopiero ósmy, ale w drugiej turze popełnił mniej błędów niż rywale i awansował na trzecie miejsce. Do pierwszej lokaty stracił dokładnie pół sekundy. Zajmujący po pierwszym przejeździe czołowe lokaty: Olsson i Feller, nie ukończyli drugich prób.

Blisko miejsca na podium był Stefan Luitz, któremu do trzeciej lokaty zabrakło 0,08 sek. Za nim znalazł się kolejny przedstawiciel Francji - Thomas Fanara (+ 0,72 sek.). Trudna trasa nie sprzyjała dzisiaj faworytom. Austriaccy kibice poczuli zawodów już po pierwszym przejeździe, bowiem Marcel Hirscher zajmował piątą lokatę. Główny pretendent do zwycięstwa miał odrobić w drugiej rundzie, ale nie udało się. Po swoim przejeździe zajmował trzecie miejsce, a ostatecznie spadł na szóste. Jego strata wyniosła 0,77 sek. Za nim znaleźli się inni dobrze znani "gracze". Szóstkę zamknął bowiem Alexis Pinturault (+0,83 sek.), a siódmą lokatę zajął drugi gigancista ostatniej zimy - Henrik Hritsoffersen (0,88 sek.). W dziesiątce znalazło się jeszcze miejsce dla Włocha i Norwega. To Luca De Alpirandini i Leif Kristian Nestvlod-Haugen.