Alpejski PŚ w Oslo: Zapowiedź slalomu równoległego – City Event (drabinka i lista startowa)

fot. Aquablue71 / CC BY ND

fot. Aquablue71 / CC BY ND

Nowy rok przywitają nie tylko skoczkowie w Garmisch-Partenkirchen oraz biegacze w Lenzerheide, ale i narciarze alpejscy – 16 zawodniczek i tyluż zawodników będzie walczyło o zwycięstwo w zawodach PŚ w tzw. City Evencie w Oslo.

Warto chwilkę poświęcić na przypomnienie zasad owych zawodów. Na pierwszy rzut oka nie różnią się one specjalnie od zawodów w slalomie równoległym i slalomie gigancie równoległym, jednak kiedy bliżej się przyjrzeć różnice występują i są dość istotne.

Przede wszystkim zawody odbywają się nie na stoku, a na sztucznym stoku usypanym w mieście (stąd nazwa). Startuje w nim jak pisałem powyżej 16 zawodników (lub zawodniczek), nie 32. Dwa ślizgi odbywają się tu w każdej rundzie (nie jedynie w pierwszej). Istotne różnice występują też w punktacji. O ile w slalomach/gigantach równoległych punkty przyznaje się tak, jak w każdych innych zawodach (z tym, że po jednym punkcie mają też zawodnicy z miejsc 31-32, to w city evencie ci, którzy odpadli w ćwierćfinale klasyfikowani są ex aequo na piątej pozycji i dostają 40 punktów (wcześniej 30), zaś ósemka, która odpadła w pierwszej rundzie dostaje 15 punktów i klasyfikowana jest wspólnie na miejscu dziewiątym.

Warto dodać, iż wśród panów najlepszy bilans wyników w city eventach ma znany wszystkim dobrze Austriak Marcel Hirscher (2 zwycięstwa, 1 drugie miejsce), wśród pań Veronika Velez-Zuzulova (1 zwycięstwo, 2 drugie miejsca). Należy też wspomnieć, iż w sezonach 2010/11-2012/13 city eventy nie wliczały się do klasyfikacji żadnej z małych kryształowych kul, zaś od sezonu 2015/16 wliczają się nie tylko do klasyfikacji generalnej, ale i do PŚ w slalomie – stąd miejsca na podium z dwóch ostatnich sezonów należy wliczać do bilansu slalomowego, poprzednie tylko do bilansu łącznego, co dla zakręconych statystyków, do których się niewątpliwie zaliczam, ma swoje znaczenie.

Początek zawodów wyznaczony jest na godzinę 16:05.

Drabinka zawodów kobiet

Drabinka zawodów mężczyzn

Lista uczestników 

Źródło: własne

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.