Alpejski PŚ w Oslo: Kto wygra pierwsze noworoczne zawody? (lista startowa)

fot: Georges Ménager / CC BY NC ND

Alpejczycy nie zwalniają tempa – po zeszłotygodniowej rywalizacji w Bormio oraz w Semmering przyszedł czas na pierwszy w tym sezonie City Event, który odbędzie się w Oslo. 

Norweska stolica ma przyjemność po raz drugi organizować to niezwykłe wydarzenie, jakim jest City Event. Po raz pierwszy w tym północnym kraju odbył się on w zeszłym roku, gdzie wśród pań najlepsza okazała się Mikaela Shiffrin przed Wendy Holdener oraz Melanie Meillard, a wśród panów zwyciężył Andre Myhrer, wyprzedzając Michaela Matta oraz Linusa Strassera. Niestety, na starcie nie zobaczymy Francuzki, która walczy z kontuzją więzadła krzyżowego.

Przypomnijmy szybko podstawowe zasady tego niecodziennego wydarzenia w Pucharze Świata: do zawodów zostaje automatycznie zakwalifikowanych dwunastu zawodników i dwanaście zawodniczek zajmujących najwyższe miejsca w rankingu slalomowym WCSL oraz dodatkowo cztery alpejki i czterech alpejczyków znajdujących się na czele klasyfikacji ogólnej WCSL (w przypadku braku zgłoszenia chęci uczestnictwa, dobierani są zawodnicy z dalszych miejsc ze slalomowego rankingu WCSL). Następnie narciarze dobierani są w pary i ścigają się na równolegle ustawionych trasach slalomowych, w każdej rundzie w dwóch wyścigach. Wygrywa oczywiście osoba z lepszym czasem. Zawody kończą się tzw. “małym finałem”, kiedy to wyłaniany jest laureat trzeciego miejsca, a “duży finał” to naturalnie pojedynek o zwycięstwo. Od zeszłego roku zmieniła się zasada przyznawania miejsc w klasyfikacji końcowej zawodów. Przegrani w pierwszej rundzie nie są już klasyfikowani razem na dziewiątym miejscu, a na miejscach 9-16. na podstawie czasu uzyskanego w tej rundzie. Ta sama zasada dotyczy przegranych w drugiej rundzie, którzy zajmą miejsca z przedziału 5-8.

Wyścig rozpocznie Michaela Shiffrin, która zmierzy się z Ragnhild Mowinckel, a wśród panów Marcel Hirscher sparowany został ze swoim rodakiem Christianem Hirschbuehlem. Henrik Kristoffersen z numerem drugim będzie walczyć z Mattiasem Harginem.

We wtorek prognozowana jest dodatnia temperatura, jednak organizatorom nie będą przeszkadzać opady śniegu, zbyt silny wiatr czy mgła. Wszystko wskazuje na to, że rywalizacja przebiegnie w stabilnych i sprawiedliwych warunkach.

Lista startowa (drabinka) panów

Lista startowa (drabinka) pań

City Event rozpocznie się o godzinie 16:30. Transmisja w Eurosporcie 1.

Źródło: informacja własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.