Alpejski PŚ w Ofterschwang: Czy któraś z zawodniczek przeszkodzi Shiffrin? (lista startowa)

21:02, 09.03.2018 Patrycja Korczewska Aktualizacja: 01:44, 10.03.2018

Po piątkowej rywalizacji w ramach alpejskiego Pucharu Świata w slalomie gigancie przyszedł czas na slalom. Pierwszy przejazd w Ofterschwang rozpocznie się o godz. 9:30. Na starcie zobaczymy 54 zawodniczki. Czy któraś z zawodniczek zdoła przeszkodzić Shiffrin w wywalczeniu piątej małej kryształowej kuli za slalomy?

Piątkowa rywalizacja w niemieckim Ofterschwang przyniosła triumf Ragnhild Mowinckel, dla której było to pierwsze zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata. Drugie miejsce zajęła reprezentantka gospodarzy Viktoria Rebensburg, który utrzymała prowadzenie w klasyfikacji gigantowej. Na trzeciej lokacie uplasowała się Mikaela Shiffrin, która tym samym zapewniła sobie kryształowa kulę za sezon 2017/2018. A co przyniesie jutrzejszy slalom?

Podczas ostatniej pucharowej rywalizacji slalomowej w Ofterschwang (w 2013 roku) triumf odniosła Tina Maze. Drugą lokatę wywalczyła Wendy Holdener, dla której było to pierwsze podium Pucharu Świata, a trzecie miejsce zajęła 17-letnia Mikaela Shiffrin, dla której było to wówczas siódme pucharowe podium. Dotychczas Wendy Holdener na podium zawodów Pucharu Świata plasowała się już 22-krotnie, a Mikaela Shiffrin aż 60-krotnie. Nie jest uniknione, że jutro obie zawodniczki także zobaczymy na podium, tak jak to było przed pięcioma laty.

W ostatnich zawodach slalomowych tego sezonu (nie biorąc pod uwagę slalomu równoległego) zwyciężyła Petra Vlhova, która wyprzedziła Fridę Hansdotter oraz Wendy Holdener. Na igrzyskach olimpijskich natomiast złoty medal wywalczyła Frida Hansdotter, srebro powędrowało do Wendy Holdener, a brąz do Kathariny Gallhuber.

A jak wygląda sytuacja w klasyfikacji slalomowej? Na czele oczywiście Mikaela Shiffrin, która na siedem zawodów slalomowych tego sezonu pięciokrotnie odnosiła triumf, raz była druga i raz wypadła z trasy. Amerykanka na swoim koncie ma 780 punktów. Drugą lokatę zajmuje Petra Vlhova, która ma jeszcze matematyczne szanse na wywalczenie małej kryształowej kuli za slalom. Jej strata do Shiffrin wynosi 175 punktów, jednak jak wiadomo slalom to koronna konkurencja Shiffrin i Amerykanka tak łatwo nie odpuści szansy na zdobycie po raz piąty małej kryształowej kuli. Na trzeciej pozycji plasuje się Frida Hansdotter, której strata do liderki klasyfikacji wynosi 219 punktów.

Pierwszy przejazd sobotniego slalomu rozpocznie się o godz. 9:30, a drugi o 12:30. Na starcie zobaczymy 54 zawodniczki z 18 krajów. Jako pierwsza na trasę Ofterschwanger Horn wystartuje brązowa medalistka igrzysk olimpijskich Katharina Gallhuber. W zawodach udziału nie bierze reprezentantka Polski.

Jutrzejsze zawody będą także pożegnaniem dwóch wspaniałych zawodniczek Michaeli Kirchgasser oraz Veroniki Velez-Zuzulovej, które postanowiły zakończyć swoje sportowe kariery. Austriaczka wystartuje z numerem 28, a Słowaczka z 19.