Alpejski PŚ w Lienz: Mikaela Shiffrin zwyciężyła w slalomie gigancie

14:50, 28.12.2019 Patrycja Korczewska Aktualizacja: 14:56, 28.12.2019

Dobiegł końca ostatni slalom gigant w 2019 roku. Triumf odniosła Mikaela Shiffrin, dla której jest to 63. zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata w karierze. Na drugim stopniu podium znalazła się Marta Bassino, zaś na trzecim Katharina Liensberger.

Pierwszy przejazd

Punktualnie o 10:15 na trasę Schlossberg w austriackim Lienz zawody otworzyła zwyciężczyni giganta w Killington Marta Bassino. Włoszka na mecie zameldowała się z czasem 1:01,88 min. Dalej kolejno startowały Wendy Holdener i Petra Vlhova, które na trasie popełniły kilka błędów. Największą trudność w trakcie pierwszego przejazdu sprawiała ok. 11. bramka, przed którą zawodniczki z dużą prędkością były "wyrzucane" i musiały dość szybko złożyć się do skrętu.

Po dwutygodniowej przerwie od startów na trasy alpejskiego Pucharu Świata powróciła Mikaela Shiffrin. Jadąca z 4. numerem Amerykanka po swoim przejeździe wyprzedziła o 0,61 sek. wówczas liderującą Bassino i objęła prowadzenie w pierwszej części sobotniego giganta. Startująca po Shiffrin Tessa Worley nie zdołała przejechać bezbłędnie i na mecie uzyskała trzeci czas, jednakże po niej ruszyła Federica Brignone, która pojechała szybciej i zepchnęła Francuzkę z trzeciej lokaty.

Po pierwszym przejeździe na piątej lokacie sklasyfikowana została Petra Vlhova (+1,37 sek.), szósta była Coralie Frasse Sombet (+1,42 sek.), a siódma Katharina Liensberger (+1, 56 sek.). Na kolejnych  pozycjach uplasowały się, jadąca z 27. numerem Clara Direz (+1,57 sek.), Wendy Holdener (+1,58 sek.) i Tina Robnik (+1,70 sek.).

Wyniki po 1. przejeździe slalomu giganta

Drugi przejazd

O 13:30 rozpoczął się drugi przejazd sobotniego giganta. Pierwsza na trasę w Lienz ruszyła Maria Therese Tviberg, która zanotowała w dzisiejszych zawodach największy awans, bo aż o 14 miejsc. Z kolei największy spadek zaliczyła Tina Robnik -  o 16 pozycji w stosunku do pierwszego przejazdu.

W ostatnim slalomie gigancie w 2019 roku 63. triumf w karierze odniosła Mikaela Shiffrin. Amerykanka na mecie zameldowała się z czasem 2:07,31 min i o 1,36 sek. wyprzedziła plasująca się na drugiej pozycji Martę Bassino. Na trzeciej lokacie sklasyfikowana została Katharina Liensberger, dla której dzisiejsze podium jest drugim w karierze. Austriaczka do Shiffrin straciła 1,82 sek. Tuż za podium sklasyfikowana została liderka klasyfikacji gigantowej Federica Brignone, której strata do triumfatorki wyniosła 1,90 sek. Piąte miejsce zajęła Petra Vlhova (+1,93 sek.), a szóste Mina Fuerst Holtmann (+2,07 sek.). Na siódmej lokacie uplasowała się Clara Direz (+2,11 sek.), dla której jest to najlepszy rezultat w zawodach Pucharu Świata. Kolejne miejsca zajęły Tessa Worley (+2,28 sek.), Alice Robinson (+2,54 sek.) i Sara Hector (+2,92 sek.).

Pełne wyniki slalomu giganta

Jutro na tej samej trasie zawodniczki ścigać się będą w slalomie. Będą to ostatnie zawody alpejskiego Pucharu Świata w 2019 roku. Pierwszy przejazd slalomu rozpocznie się o 10:00, zaś drugi o 13:00.

Źródło: Informacje własne