Alpejski PŚ w Lienz. Gigant w cieniu covidowych absencji. Bez Polek i Shiffrin (listy startowe)

Rolandhino1, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Zawody w Lienz odbędą się pod znakiem covidowych nieobecności w szczególności bolesnych dla polskich kibiców. W jutrzejszym slalomie gigancie zabraknie m.in. Maryny Gąsienicy-Daniel oraz Mikaeli Shiffrin, które dostały dziś pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Start pierwszego przejazdu rozpocznie się o 10:00.

Rolandhino1, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Absencji ciąg dalszy

Na starci jutrzejszego slalomu giganta w austriackim Lienz nie obejrzymy kilku czołowych alpejek. Wśród nich zabraknie Mikaeli Shifrrin, która dostała dziś pozytywny wynik testu na obecność koronawirus. Z kolei z choroby nie wyszła nadal Lara Gut-Behrami pauzująca już od tygodnia. Rozgoryczeni mogą być także polscy kibice, którzy liczyli na ponowny popis Maryny Gąsienicy-Daniel. Niestety jak się dziś okazało, zakopianka również została zarażona i będzie odbywać domową izolację. W zawodach nie wystartuje także Magdalena Łuczak, która obecnie jest chora.

Absencje Polek mają duże znaczenie w kontekście walki o miejsce naszej reprezentacji w rywalizacji drużynowej podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie. Obecnie Polska zajmuje 14. miejsce w klasyfikacji Pucharu Narodów, a na olimpiadę pojedzie 15 najlepszych drużyn. Na chwilę obecną gonią nas Wielkie Brytania oraz Nowa Zelandia.

Szansa dla rywalek

Pod nieobecność kilku zawodniczek z czołówki szansę na wysokie lokaty ma reszta rywalek. Wtorkowy slalom gigant otworzy Tessa Worley zbliżająca się do podium w tym sezonie. Zaraz za nią zobaczymy Federicę Brignone, która nie ukończyła dwóch z trzech gigantów. Później na trasę wyruszy głodna sukcesów Petra Vlhova, czyli jedna z głównych pretendentek do zwycięstwa. Jako kolejna pojedzie trzecia w Courchevel Michelle Gisin.

Za Szwajcarką pojawi się najlepsza gigancistka ubiegłego sezonu Marta Bassino, która jednak w tym sezonie nie dojechała dwóch pierwszych przejazdów. Następnie przyjdzie pora na Sarę Hector, czyli gwiazdę ostatnich zawodów we Francji, gdzie była pierwsza i druga. Natomiast czołową siódemkę zamknie wracająca po izolacji Alice Ribinson. Do zawodów zgłoszonych zostało 60 pań z 19 krajów. Start pierwszego przejazdu zaplanowano na 10:00, a finałowa odsłona rozpocznie się o 13:00.

Pełna lista startowa

 

Źródła: Informacja własna/FIS