Alpejski PŚ w Levi: Shiffrin triumfuje w slalomie i obejmuje prowadzenie w klasyfikacji generalnej

0

fot. Jeff Shiffrin via flickr.com / CC BY ND

fot. Jeff Shiffrin via flickr.com / CC BY ND

Amerykanka Mikaela Shiffrin zwyciężyła w pierwszym slalomie alpejskiego Pucharu Świata 2018/2019. W zawodach rozgrywanych w fińskim Levi w czołowej trójce uplasowały się także Słowaczka Petra Vlhova i Austriaczka Bernadette Schild. Polki nie startowały. 

Pierwszy przejazd, podobnie jak to było przy gigancie w Sölden nie przyniósł wielkich niespodzianek jeśli chodzi o czołówkę. W najlepszej piątce znalazły się na pozycji liderki Mikaela Shiffrin, na miejscu drugim mistrzyni olimpijska Frida Hansdotter, na trzecim ubiegłoroczna triumfatorka Petra Vlhova, na czwartym brązowa medlistka olimpijska Katharina Gallhuber, a na piątym Wendy Holdener, która zaprzyjaźniona jest raczej z drugim miejscem (srebrna medalistka IO, druga w klasyfikacji generalnej i slalomowej ubiegłego sezonu). Stosunkowa niewielka różnica była między Shiffrin i Hansdotter i wynosiła 0,14 sek. Kolejna zawodniczka, Petra Vlhova traciła do liderującej Amerykanki już 0,59 sek., natomiast Gallhuber i Holdener dzieliło od Mikaeli Shiffrin odpowiednio 0,63 sek i 0,70 sek. Poniżej jednej sekundy straty miała także sklasyfikowana na szóstym miejscu Anna Swenn-Larsson. Niespodziewanie na wysokim, siódmym miejscu, znajdowała się Słowenka Meta Hrovat, która w styczniu tego roku wywalczyła tytuł mistrzyni świata juniorek w slalomie. Wprawdzie stała ona już nawet na podium Pucharu Świata, ale w slalomie gigancie. Hrovat jechała dziś z 33. numerem startowym, co jednak nie przeszkodziło jej w przebiciu się do czołówki rankingu zawodów.

W drugim przejeździe atak na należne sobie miejsce w czołowej piątce przypuściła Bernadette Schild, która po pierwszej części zawodów zajmowała dopiero 12. pozycję. Atak był na tyle skuteczny, że wystarczył nawet na miejsce na podium. Schild ostatecznie zajęła trzecie miejsce uzyskując najlepszy czas drugiego przejazdu. Straciła natomiast m.in. Frida Hansdotter, która znalazła się tuż za Austriaczką na miejscu czwartym, a także Katharina Gallhuber sklasyfikowana na siódmej lokacie. Piąte miejsce utrzymała Wendy Holdener, a szóste Anna Swenn-Larsson. Ze znakomitym czasem Schild poradziły sobie tylko dwie zawodniczki, dzięki przewadze z pierwszego przejazdu i odpowiednio skutecznej jeździe w drugim. W zawodach zwyciężyła Mikaela Shiffrin, dla której jest to już trzeci triumf w Levi, a druga była Petra Vlhova – jedyna poza Shiffrin alpejka, która w poprzednim sezonie wygrywała zawody PŚ w slalomie. Słowaczka straciła dziś do zwyciężczyni 0,68 sek. Schild, która po pierwszym przejeździe przegrywała z Amerykanką o 1,43 sek. na koniec zmniejszyła różnicę do 0,79 sek. Tylko 0,02 sek. zabrakło do podium Fridzie Hansdotter, a o kolejne 0,04 sek. wolniejsza była Holdener. Dzięki dzisiejszemu zwycięstwu i wysokiej pozycji na otwarciu sezonu w Sölden, Shiffrin została nową liderką klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Druga w klasyfikacji jest Tessa Worley ze stratą 60 punktów, a trzecia Wendy Holdener, która zgromadziła 79 punktów mniej niż Shiffrin.

Wyniki po 1. przejeździe

Wyniki po. 2 przejeździe

Jutro w Levi rywalizować będą panowie, dla których będą to pierwsze zawody w tym sezonie. Panie mogą już myśleć o kolejnych zmaganiach, które odbędą się w Stanach Zjednoczonych w Killington 24 i 25 listopada.

Źródło: własne

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.