Alpejski PŚ w Levi: Petra Vlhova triumfatorką pierwszego slalomu w sezonie

Fot. rom@nski photo

Po miesięcznej przerwie jaka nastąpiła po inauguracji alpejskiego Pucharu Świata w sezonie 2020/2021 do rywalizacji o kryształową kulę powróciły dziś alpejki. W zawodach slalomowych, które odbyły się w fińskim Levi zwyciężyła Petra Vlhova. Na drugim miejscu zawody zakończyła Mikaela Shffrin, a na trzecim znalazła się Katharina Liensberger.

Fot. rom@nski photo

Przed pierwszymi slalomowymi zawodami kobiet w tym sezonie pojawiało się wiele znaków zapytania. Jednym z nich była forma Mikaeli Shiffrin, której nie widzieliśmy podczas rywalizacji od stycznia. Amerykanka nie pojawiła się w na otwarciu sezonu w Sölden z powodu kontuzji, ale wiadomo było, że skoro przyjeżdża do Levi to będzie rywalizować o zwycięstwo. To właśnie od przejazdu Shiffrin rozpoczęły się dzisiejsze zawody. Jej występ nie był jeszcze tak znakomity jak te, do których nas przyzwyczaiła, ale pomimo tego zawiesiła ona rywalkom poprzeczkę na dość wysokim poziomie. Nie był on nieosiągalny dla Petry Vlhovej, która uzyskała czas o 0,15 sek. lepszy od Mikaeli. Pozostałe zawodniczki nie były jednak w stanie pojechać lepiej od żadnej z wymienionej dwójki, tak więc znów zapowiadała nam się rywalizacja o zwycięstwo między Shiffrin a Vlhovą, jak miało to miejsce zazwyczaj w poprzednich sezonach. Trzecie miejsce na półmetku zawodków zajmowałą Katharina Liensberger, której strata do Vlhovej wynosiła 0,52 sek. Na kolejnych dwóch miejscach plasowały się Szwajcarki Michelle Gisin (+1,07 sek.) i Wendy Holdener (+1,16 sek.). Na pozycji szóstej klasyfikowana była Irene Curtoni, na siódmej Laurence St-Germain, na ósmej Katharina Truppe, a na dziewiątej Marta Bassino, która przed tymi zawodami była liderką Pucharu Świata. Czołową dziesiątkę zamykała Norweżka Mina Fürst-Holtmann. Do drugiego przejazdu awansowało aż 31. zawodniczek, ponieważ na miejscu 30. znalazły się dwie alpejki, Chorwatka Leona Popović i Słowenka Neja Dvornik. W Levi zauważalny może być brak ekipy szweckiej, która została poddana kwarantannie z powodu wykrycia koronawirusa u jednego z członków sztabu szkoleniowego. Anna Swenn-Larsson i spółka będą mieć zatem sporo punktów do odrobienia w dalszej części sezonu. W Finlandii nie startuje żadna z reprezentantek Polski.

Wyniki po. 1 przejeździe

W drugim przejeździe swoją moc potwierdziły zawodniczki, która znajdowały się w czołówce. Znów najlepszy przejazd zaliczyła Petra Vlhova, dzięki czemu zwyciężyla w całych zawodach z przewagą 0,18 sek. nad Mikaelą Shiffrin. Amerykanka była blisko Vlhovej, ale nie udało jej się odrobić straty, a wręcz przeciwnie, straciła kolejne 0,03 sek. Trzecie miejsce w drugim przejeździe i trzecie w całej rywalizacji zajęła Katharina Liensberger (+0,57 sek.). Austriaczka nie dała dziś rady zbliżyć się wystaczająco do Vlhovej i Shiffrin aby nawiązać z nimi walkę o zwycięstwo, jednak na uwagę zasługuje spora przewaga jaką miała Liensberger nad kolejnymi zawodniczkami. Wendy Holdener, która uplasowała się na miejscu czwartym straciła do podium aż 0,78 sek. Dalej różnice były już mniejsze, Michelle Gisin sklasyfikowana na pozycji piątek była o 0,06 sek. gorsza od Holdener, a Laurence St-Germain pojechała o 0,01 sek. wolniej od Gisin. W czołowej dziesiątce poza Liensberger znalazły się jeszcze trzy Austriaczki: na miejscach siódmym i ósmym Katharina Truppe i Chiara Mair, a na dziesiątym Katharina Huber. Dziewiąta była powracająca po kontuzji Szwajcarka Melanie Meillard.

Wyniki po 2. przejeździe

Zwycięstwo Petry Vlhovej przedłużyło serię zwycięstw w slalomie duetu Shiffrin-Vlhova. Po raz ostatni inna zawodniczka triumfowała w Pucharze Świata w slalomie 10 stycznia 2017 roku we Flachau, a była to Frida Hansdotter, która zakończyła już karierę. Ponadto Mikaela i Petra należą do ekskluzywnego grona czterech wciąż aktywnych zawodniczek, które mają w swoim dorobku przynajmniej jedno zwycięstwo w slalomie w Pucharze Świata. Pozostałe dwie to Erin Mielzynski i Sarah Schlepper, która jednak w Pucharze Świata nie pojawia się od ponad 2 lat.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata na prowadzenie wysunęła się Petra Vlhova. Drugie miejsce zajmuje Marta Bassino ze stratą 47 punktów, a trzecie Michelle Gisin, która zgromadziła o 65 punktów mniej od Vlhovej. Czwarte miejsce dzielą ze sobą Mikaela Shiffrin i Federica Brignone.

Klasyfikacja generalna PŚ

Źródło: własne