Alpejski PŚ w Lenzerheide. Zawody drużynowe dla Norwegów

fot. Christian Jansky via Wikimedia Commons

Tak jak w Cortinie to Norwegowie okazali się najlepsi w zawodach drużynowych rozgrywanych w szwajcarskim Lenzerheide. Kristin Lysdahl, Kristina Riis-Johannessen, Sebastian Foss Solevag oraz Leif Kristian Nestvold-Haugen w wielkim finale pokonali Niemców. Na trzecim stopniu podium stanęli Autriacy.

fot. Christian Jansky via Wikimedia Commons

Do jedynych w obecnej edycji Pucharu Świata zawodów drużynowych zgłoszono dziewięć reprezentacji. W szwajcarskim Lenzerheide do wyłonienia ósemki ćwierćfinalistów reprezentacje Szwecji i Wielkiej Brytanii zmierzyły się w 1/8 finału. Pierwszy punkt za sprawą Alex Tilley zdobyli Brytyjczycy, lecz kolejne trzy pojedynki wygrali Skandynawowie i to oni wystąpią w kolejnej fazie zawodów.

 Wynik 2:2 i 0,09 sekundy przewagi w rywalizacji z Szwajcarami dał awans Szwedom w pierwszej rywalizacji na etapie 1/4 finału. W drugiej parze na tym etapie zawodów zmierzyli się Amerykanie z mistrzami świata z Cortiny-Norwegami. Przedstawiciele Ameryki Północnej prowadzili już 2:0. Kristin Lysdahl, która wygrała z Paulą Moltzan (+0,05 sek.) i Leif Kristian Nestvold-Haugen zdołali nie tylko odrobić straty w wygranych pojedynkach, ale również uzyskać 0,45 sekundy przewagi co dało awans do półfinału. Włosi i Niemcy również odnotowali po dwa wygrane przejazdy. W tej parze stratę 0,66 sekundy odnotowali przedstawiciele półwyspu apenińskiego i to oni pożegnali się z rywalizacją. Zmagania w ćwierćfinałach zakończyli Słoweńcy i Austriacy, minimalna strata 0,02 sekundy zakończyła zmagania reprezentantów Słowenii.

Finaliści zostali wyłonieni z skandynawskiego i niemieckojęzycznego półfinałów. Kristin Lysdahl wyprowadziła Norwegów na prowadzenie. Kristoffer Jakobsen odrobił straty, a za sprawą Sary Hector to Szwedzi byli na lepszej pozycji przed ostatnim pojedynkiem. Leif Kristian Nestvold-Haugen tak jak w ćwierćfinale, startując na niebieskiej trasie pokonał Mattiasa Ronngrena i to Norwegowie z przewagą 0,45 sekundy awansowali do wielkiego finału.

W drugim półfinale pierwszy punkt zdobyła Franziska Gritsch, a Alexander Schmid doprowadził do remisu. Andrea Filser również wygrała swój pojedynek startując na niebieskiej trasie. Ostatni przejazd wygrał Fabio Gstrein, ale strata 0,06 sekundy Linusa Strassera dała awans Niemcom o 0,23 sekundy.

O miejsce na podium w małym finale rywalizowali przedstawiciele Szwecji i Austrii. Pierwszy pojedynek przyniósł zwycięstwo Franziski Gritsch o blisko sekundę nad Moa Bostroem Mussener. Kristoffer Jakobsen odrobił starty wygrywając o 0,04 sekundy z Fabio Gstreinem. Sara Hector uzyskała jeszcze mniejszą przewagę 0,03 sekundy nad  Katharina Huber i to Szwedzi prowadzili prze ostatnim starciem. Adrian Pertl pokonując Mattiasa Ronngrena o 0,22 sekundy doprowadził do stanu 2:2, a dwa minimalne zwycięstwa Szwedów spowodowały ich porażkę w walce o trzecie miejsce.

Wielki finał rozpoczęły Andrea Filser i Kristina Riis-Johannessen, Niemka wygrała o 0,17 sekundy. W kolejnej parze Leif Kristian Nestvold-Haugen pokonał Linusa Strassera, a na półmetku rywalizacji strata Norwegów wynosiła 0,03 sekundy. Kristin Lysdahl znacząco pokonała Lena Duerr. W ostatniej parze Alexander Schmid musiał pokonać Sebastiana Fossa Solevaga z odpowiednio dużą przewagą i uzyskać wystarczający czas przejazdu, Niemiec spełnił tylko pierwszy warunek i to Norwegowie mogli cieszyć się ze zwycięstwa.

Pełne wyniki zawodów

Drabinka

Źródło: informacja własna