Alpejski PŚ w Lenzerheide. Powraca Goggia, ale pierwsze treningu zjazdu zostały odwołane

fot. Stefan Brending via Wikimedia Commons / CC BY SA

Po kontuzji, której doznała pod koniec stycznia w Garmisch-Partnekirchen, Sofia Goggia miała już nie wrócić do rywalizacji w sezonie 2020/2021. Stanie się jednak inaczej, gdyż Włoszka dostała już zgodę na powrót do rywalizacji i ma pojawić się na finałach Pucharu Świata w Lenzerheide by bronić pozycji liderki klasyfikacji zjazdu. Pierwsze treningi zjazdu, które zaplanowane były na poniedziałek, zostały jednak odwołane. 

fot. Stefan Brending via Wikimedia Commons / CC BY SA

Lenzerheide będzie w przyszłym tygodniu gospodarzem finałów Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim. W Szwajcarii pojawią się najlepsi zawodnicy alpejskiego Pucharu Świata i choć niedawno wydawało się to niemożliwe, to wśród nich będzie także Sofia Goggia. Włoszka doznała poważnej kontuzji w Garmisch-Partenkirchen pod koniec stycznia, co wyeliminowało ją z udziału w lutowych Mistrzostwach Świata w narciarstwie apejskim w Cortinie d’Ampezzo, gdzie byłaby murowaną faworytką do złotego medalu w zjeździe. Podczas swojej niebecności Goggia straciła też kilka wyścigów Pucharu Świata, przez co w klasyfikacji zjazdu mocno zbliżyły się do niej Corinne Suter i Lara Gut. Kilka dni temu dostała ona jednak zielone światło od Komisji Lekarskiej FISI (Włoskiej Federacji Sportów Zimowych) na powrót do jazdy na nartach i w ostatnich dniach trenowała już w Livigno ze swoimi koleżankami z kadry. Po tych treningach Goggia podjęła decyzję o powrocie do Pucharu Świata na finały w Lenzerheide.

Pojawiają się jednak wątpliwości, czy zawody w zjeździe w Lenzerheide dojdą do skutku. Powodem są niekorzystne prognozy pogody dla szwajcarskiego kurortu. Na najbliższe dni spodziewanych jest sporo opadów śniegu. Odwołano już poniedziałkowe treningi kobiet i mężczyzn, co nie napawa optymizmem. Najbliższa okazja na przeprowadzenie treningów zjazdu nadarzy się dopiero we wtorek, o ile pogoda na to pozwoli. Zawody w zjeździe zaplanowane są na środę. Jeśli nie uda się ich przeprowadzić to nie będą one całkowicie odwołane bez możliwości zorganizowania ich w innym terminie. Byłaby to dobra informacja także dla Sofii Goggi, która w ten sposób zdobyłaby małą kryształową kulę za zjazd. Z pewnością Włoszka wolałaby jednak wywalczyć trofeum poprzez dobry występ w zawodach.

Źródło; fisi.org, rts.ch