Alpejski PŚ w Lenzerheide. Klasa Gąsienicy-Daniel. Robinson z pierwszym zwycięstwem w sezonie

Triumfem Alice Robinson zakończyły się ostatnie w tym sezonie zmagania kobiet w alpejskim Pucharze Świata. Dla Nowozelandki to pierwsze gigantowe zwycięstwo w tym sezonie. Druga była Mikaela Shiffrin a trzecie Meta Hrovat. Z bardzo dobrej strony pokazała się Maryna Gąsienica-Daniel, która mimo problemów po upadku sprzed dwóch tygodni, zajęła 10. miejsce.

fot. resources.stuff.co.nz

Zakończenie sezonu w alpejskim Pucharze Świata nie wlało ani trochę rozluźnienia w najlepsze gigancistki tej zimy. Rywalizacja zacięta była od samego początku. Po pierwszej rundzie na czele była królowa ostatnich lat – Mikaela Shiffrin. Amerykanka wyprzedzała o ledwie 0,10 s dwie zawodniczki. Były to Meta Hrovat ze Słowenii oraz zdobywczyni małej Kryształowej Kuli w slalomie gigancie Marta Bassino z Włoch. Pozostałe zawodniczki traciły już więcej. Czwarta Alice Robinson z Nowej Zelandii przegrywała o 0,77 s, a kolejna i ostatnia, która mieściła się w sekundzie straty, to Michelle Gisin (+0,81 s). Maryna Gąsienica-Daniel, która odczuwała jeszcze skutki upadku z Jasnej, plasowała się na wysokiej 11. pozycji ze stratą 1,99 s.

W drugim przejeździe atak przypuściła Polka, która najwyraźniej bardzo chciała zakończyć ostatnie zmagania w czołowej dziesiątce. Po swoim przejeździe miała najlepszy czas. Startująca po niej Petra Vlhova, która zdobyła już dużą Kryształową Kulę, okazała się wolniejsza. Słowaczka w ostatecznym rozrachunku przegrała z Maryną o 0,02 s i była 11. Kolejne zawodniczki już wygrywały z najlepszą reprezentantką kraju nad Wisłą, chociaż miała ona ostatecznie ósmy czas drugiej rundy. Cel jednak wypełniony, bo 10. lokata to duży sukces i wyrównanie najlepszego wyniku w tej konkurencji w Pucharze Świata.

Czwarta po rundzie otwarcia Alice Robinson nie przejmowała się dużą stratą, jaką miała do Mikaeli Shiffrin i zaatakowała. Reprezentantka Nowej Zelandii zaskoczyła wszystkich i osiągnęła najlepszy czas drugiego przejazdu. Kolejne rywalki nie dały rady. Marta Bassino popełniła sporo błędów i spadła na 7. pozycję. Obroniła się Meta Hrovat, która ostatecznie stanęła na najniższym stopniu podium. Kończąca rywalizację Mikaela Shiffrin musiała uznać wyższość Robinson i na koniec sezonu zajęła drugie miejsce. Dla Nowozelandki oznaczało to pierwszą wygraną tej zimy i trzecią w karierze.

Pełne wyniki

W klasyfikacji slalomu giganta triumfowała Marta Bassino. Mikaela Shiffrin po dzisiejszym świetnym występie awansowała na drugą pozycję. O jedno miejsce spadła zaś Tessa Worley, która i tak pewnie cieszyła się z trzeciej lokaty. Maryna Gąsienica-Daniel przesunęła się o jedno miejsce w górę i tegoroczną walkę zakończyła na 14. pozycji. W klasyfikacji generalnej Polka zdobyła 167 punktów i uplasowała się na 39. lokacie. Triumfowała Petra Vlhova, która została pierwszą Słowaczką z dużą Kryształową Kulą w historii. Druga była Lara Gut-Behrami a trzecia jej rodaczka Michelle Gisin.

Źródło: Informacja własna

Mateusz Król
Obserwuj