Alpejski PŚ w Kvitfjell: Mayer wygrywa, Kilde wychodzi na prowadzenie w klasyfikacji generalnej

12:54, 07.03.2020 Jarosław Gracka Aktualizacja: 12:56, 07.03.2020

Austriak Matthias Mayer wygrał zjazd rozgrywany w norweskim Kvitfjell. Drugie miejsce zajął Aleksander Aamodt Kilde, który objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Trzecią pozycję zajął dość niespodziewanie Szwajcar Carlo Janka.

Walka między Kildem, a dotychczasowym liderem PŚ Alexisem Pinturault będzie trwała aż do skróconego końca sezonu. Norweg nie może sobie pozwolić na żadne straty w konkurencjach szybkościowych, w których jest od Francuza lepszy, toteż dzisiejsze drugie miejsce na pewno go nie zadowoli. O skali tej walki świadczy najlepiej fakt, iż Pinturault stanął na trasie zjazdu - czego normalnie nie robi - i był nawet blisko zdobycia punktów PŚ w tej konkurencji. Niemniej Mayer zasłużył na zwycięstwo przejeżdżając trasę bezbłędnie i bardzo szybko (1:48.02) - wyprzedził Kildego o 0,14 sek. Trzecie miejsce zajął doświadczony ex-zdobywca kryształowej kuli Janka (+0,37 sek.), który z podium zepchnął swojego faworyzowanego rodaka - Beata Feuza (+0,43 sek.), który w przeciągu całego sezonu zdobył najwięcej punktów i małą kryształową kulę w zjeździe. Piąte miejsce zajął Amerykanin Travis Ganong (+0,55 sek.), który dawno nie zajmował tak dobrych pozycji.

Kolejne miejsca zajęli weteran z Norwegii Kjetil Jansrud, który zaczynał dzisiejszy zjazd (+0,83 sek.), trzeci Szwajcar w "10" Mauro Caviezel (+0,91 sek.), najlepszy z Niemców Thomas Dressen (+0,95 sek.) - w skali sezonu lepszy w zjazdach był od niego tylko Feuz, a także Francuz Nicolas Raffort (+1,13 sek.), co jest sporą niespodzianką oraz Kanadyjczyk Cameron Alexander (+1,19 sek.), co jest już naprawdę sensacją. Alexander jechał z wysokim numerem 40 i wyrzucił z pierwszej "10" dużo bardziej doświadczonego Francuza Maxence`a Muzatona.