Alpejski PŚ w Kranskiej Gorze: 14. triumf Petry Vlhovej. Słowaczka liderką klasyfikacji slalomowej

15:10, 16.02.2020 Patrycja Korczewska Aktualizacja: 15:15, 16.02.2020

Słowaczka Petra Vlhova zwyciężczynią niedzielnego slalomu w ramach alpejskiego Pucharu Świata w Kranjskiej Gorze. Drugie miejsce zajęła Szwajcarka Wendy Holdener, a trzecia była Austriaczka Katharina Truppe. Reprezentantki Polski nie startowały.

Pierwotnie zawody w ten weekend miały odbyć się w Mariborze, jednakże ze względu na brak śniegu zostały one przeniesione do Kranjskiej Gory, gdzie zazwyczaj odbywa się rywalizacja panów.

Pierwszy przejazd

Liderką po pierwszym przejeździe slalomu była Anna Swenn-Larsson, która trasę Podkoren 3 pokonała w czasie 53,89 sek. Drugą lokatę zajmowała Nina Haver-Loeseth (+0,50 sek.), a trzecią Wendy Holdener (+0,61 sek.). Na czwartej pozycji sklasyfikowana została Petra Vlhova (+0,92 sek.). Strata kolejnych zawodniczek wynosiła ponad sekundę. Piąte miejsce po pierwszym przejeździe zajmowała Katharina Truppe (+1,11 sek.), szóste Emilie Wikstroem (+1,20 sek.), a siódme Katharina Liensberger (+1,46 sek.). Na ósmej pozycji uplasowała się Chiara Mair (+1,90 sek.), na dziewiątej Kristin Lysdahl (+2,04 sek.), a na dziesiątej reprezentantka gospodarzy Meta Hrovat (+2,09 sek.). Ostatnią zawodniczką, która zdołała zakwalifikować się do drugiego przejazdu slalomu była Michaela Dygruber, jej strata do liderki wynosiła 3,69 sek.

Wyniki po 1. przejeździe

Drugi przejazd

Blisko pierwszego indywidualnego triumfu w pucharowej rywalizacji była liderka po pierwszym przejeździe Anna Swenn-Larsson. Szwedka na trasę Podkoren 3 ruszyła z 0,92 sek. przewagą nad Vlhovą, która wyszła na prowadzenie w zawodach po drugim przejeździe. Na każdym kolejnym punkcie pomiaru Swenn-Larsson powiększała swą przewagę - na trzecim wynosiła ona 1,17 sek., jednakże na kilka tyczek przed metą wywróciła się i nie ukończyła niedzielnej rywalizacji w Kranjskiej Gorze. Triumfatorką została Petra Vlhova, która tym samym objęła prowadzenie w klasyfikacji slalomowej. Jest to 14. zwycięstwo Słowaczki w zawodach Pucharu Świata. Drugie miejsce zajęła Wendy Holdener, której czas był o 0,24 sek. słabszy od Vlhovej. Szwajcarka na slalomowym podium stanęła po raz 24., jednakże nigdy na jego najwyższym stopniu. Holdener jest pierwszą w klasyfikacji wszech czasów narciarką z tak dużą liczbą podiów w jednej konkurencji bez zwycięstwa. Na trzeciej lokacie w slalomie uplasowała się Katharina Truppe. Austriaczka straciła 0,89 sek. do triumfatorki. Dla 24-letniej Austriaczki dzisiejsze podium jest jej trzecim w karierze - za każdym razem plasowała się na trzeciej pozycji w slalomie.

Zaledwie 0,01 sek. do podium zabrakło czwartej Ninie Haver-Loeseth. Była to ostatnia zawodniczka, której strata wyniosła mniej niż sekundę. Piąte miejsce zajęła Katharina Liensberger (+1,34 sek.), a szóste Chiara Mair (+1,90 sek.). Na siódmej pozycji sklasyfikowana została Emilie Wikstroem (+2,32 sek.), na ósmej Kristin Lysdahl (+2,42), a dziewiąte Michelle Gisin (+2,49 sek.). Czołową dziesiątkę niedzielnego slalomu zamknęła Magdalena Fjaellstroem (+2,59 sek.).

Najwyższy awans w stosunku do pierwszego przejazdu zaliczyła Marta Rossetti. 20-letnia Włoszka przesunęła się o 10 pozycji i zawody zakończyła na 12. lokacie (+2,69 sek.).

Pełne wyniki zawodów

W kolejny weekend panie powrócą do rywalizacji w konkurencjach szybkościowych. Gospodarzem zawodów będzie szwajcarska Crans-Montana. W piątek i w sobotę odbędą się zjazdy (piątkowy przeniesiony z Rosa Chutor). Zaś w niedzielę powalczą w drugiej kombinacji tego sezonu.

Źródło: Informacje własne