Alpejski PŚ w Kranjskiej Gorze. Przyspiesza pasek ładowania giganta (lista startowa)

Choć do zakończenia Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim w sezonie 2022/2023 pozostał nieco ponad tydzień, to jest taka konkurencja, w której wciąż pozostało do rozegrania aż 30% wyścigów. Taka sytuacja ma miejsce w gigancie, i to pomimo faktu, że pierwsze zawody w tej konkurencji przeprowadzono jeszcze w październiku. Dwoje z trzech brakujących zmagań odbędzie się w najbliższy weekend w Kranjskiej Gorze. 

fot. Andrea Miola ©

Gigant w niezaawansowanym stadium

Na kilka dni przed rozpoczęciem ostatniego tygodnia z Pucharem Świata w narciarstwie alpejskim tej zimy poznaliśmy już wielu nowych posiadaczy Kryształowych Kul. Wyjaśniła się już sprawa zwycięzcy klasyfikacji generalnej, klasyfikacji zjazdowej i supergigantowej, natomiast wciąż otwartą kwestią pozostaje to, kto zwycięży w slalomie gigancie. Choć i w tej konkurencji zdecydowanie dominował Marco Odermatt, to wciąż nie może on być pewny, że pozycję lidera utrzyma do samego końca. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest jego absencja w Schladming, gdzie nie startował z powodu urazu kolana. Drugi powód jest taki, że przed alpejczykami wciąż zostały aż trzy dni ze ściganiem w slalomie gigancie, a to oznacza aż 300 dodatkowych punktów do zdobycia. 

Odermatt będzie świętował w Słowenii?

Nie należy wprawdzie spodziewać się, że sytuacja wywróci się do góry nogami, ale pewne przetasowania są możliwe, tym bardziej, że niektórzy alpejczycy mogą już odczuwać trudy sezonu. Mimo wszystko, Odermatt przewagę w klasyfikacji gigantowej ma solidną i wynosi ona 100 punktów. Właśnie tyle traci do niego Henrik Kristoffersen, który jest drugi. Będący na trzecim miejscu Zan Kranjec ma już mizerne szanse na dogonienie Szwajcara, bo dystans jaki dzieli go od Odermatta to aż 195 punktów. W najbliższych dniach w Kranjskiej Gorze panowie będą dwukrotnie rywalizować w slalomie gigancie i to właśnie w Słowenii możemy poznać kolejnego zdobywcę małej Kryształowej Kuli, ale pod warunkiem, że Odermatt przynajmniej utrzyma swoją przewagę lub w jakimkolwiek stosunku ją powiększy. 

Pierwsze zmagania panów w Kranjskiej Gorze zaplanowane zostały na sobotę, 11 marca, na godzinę 9:30. Drugi przejazd, w którym wystąpi 30 najlepszych zawodników, rozpocznie się o godzinie 12:30. 

Lista startowa

Źródło: własne