Alpejski PŚ w Kranjskiej Gorze. Francuski dublet w slalomie, Marco Schwarz z małą Kryształową Kulą

fot. Andrea Miola ©

Clement Noel zwyciężył w ostatnich przedfinałowych zawodach alpejskiego Pucharu Świata mężczyzn w sezonie 2020/2021. Francuz był dziś najlepszy w slalomie w Kranjskiej Gorze, tuż przed swoim rodakiem Victorem Muffat-Jeandetem. Na trzecim miejscu uplasował się Szwajcar Ramon Zenhäusern. Choć do zakończenia sezonu pozostały jeszcze finały w Lenzerheide, gdzie panowie jeszcze raz rywalizować będą w slalomie, wiadomo już, że mała Kryształowa Kula trafi do Marco Schwarza.

fot. Andrea Miola ©

Po odbywającym się przy intensywnych opadach śniegu pierwszym przejeździe slalomu na prowadzeniu znajdował się Clement Noel. Co ciekawe, Francuz w tym sezonie już trzy razy był liderem zawodów po pierwszym przejeździe i w każdym z tych przypadków nie udawało mu się ostatecznie wygrać. Jego jedyne zwycięstwo w Pucharze Świata 2020/2021 nastąpiło po ataku z trzeciego miejsce w Chamonix. Na drugim miejscu plasował się Henrik Kristoffersen czyli triumfator ostatniego slalomu w Pucharze Świata przed Mistrzostwami Świata w Cortinie d’Ampezzo. Norweg tracił do Noela aż 0,49 sek. po pierwszej części zawodów. Na trzecim miejscu plasował się Ramon Zenhäusern, który zachowywał jeszcze matematyczne szanse na zdobycie małej Kryształowej Kuli za slalom. Jego strata czasowa do Clementa Noela wynosiła 0,56 sek. Czwarty był Alexis Pinturault (+0,58 sek.), piąty Victor Muffat-Jeander (+0,61 sek.), a szósty Marco Schwarz (+0,76 sek.). Miejsce siódme zajmował Loic Meillard (+0,97 sek.), ósme Michael Matt (+1,12 sek.), dziewiąte Daniel Yule (+1,43 sek.), a dziesiąte Alex Vinatzer (+1,46 sek.). Dopiero 16 był mistrz świata Sebastian Foss-Solevåg ze stratą 2,03 sek.

Wyniki po 1. przejeździe

To co nie udało się Noelowi przy trzech poprzednich prowadzeniach na półmetku zawodów, udało się dzisiaj. Nie miał on wprawdzie najlepszego czasu w drugiej rundzie, w której lepsi byli zawodnicy jadący na początku, ale bez problemów obronił się przed atakami najgroźniejszych rywali i sięgnął po drugi w tym sezonie triumf w zawodach Pucharu Świata przy pięknej zimowej aurze i sypiącym śniegu. Na drugim miejscu dość nieoczekiwanie znalazł się Victor Muffat-Jeandet. Nigdy wcześniej nie udało mu się znaleźć na podium za slalom, ale tej zimy ma on sezon życia w tej konkurencji. Do zwyciestwa zabrakło mu sporo, bo aż 0,61 sek., ale z pewnością jest zadowolony ze swojego występu, a w związku z tym, że na pierwszym miejscu znalazł się jego kolega z reprezentacji i tak mógł wysłuchać swojego hymnu narodowego. Na pozycji trzeciej uplasował się dziś Ramon Zenhäusern (+0,71 sek.) i choć było to o kilka miejsc wyżej od Marco Schwarza, który jest liderem klasyfikacji slalomowej, to nie wystarczyło aby zachować szanse na zdobycie małej Kryształowej Kuli. Tę zapewnił sobie już dzisiaj Schwarz, który ma w tym momencie 122 punkty przewagi nad Zenhäusernem przed ostatnim slalomem. Po dobrym występie we wczorajszym gigancie, Loic Meillard był dziś blisko powtórzenia sukcesu i stanięcia na podium, ale tym razem musiał obejść się smakiem i cieszyć tylko z czwartego miejsca (+0,90 sek.). Z drugiego na piąte miejsce spadł Henrik Kristoffersen (+1,02 sek.), natomiast spoza czołowej dziesiątki, z miejsca jedenastego na szóste przesunął się Manuel Feller (+1,18 sek.). Siódmy był wspomniany już zwycięzca klasyfikacji slalomowej Marco Schwarz, ósmy Alex Vinatzer, dziewiąty Fabio Gstrein, a dziesiąty Sebastian Foss-Solevåg. Najlepszy czas drugiego przejazdu uzyskał Stefano Gross, który awansował dzięki temu z 25. na 15. pozycję.

Drugiego przejazdu nie ukończył Alexis Pinturault, co sprawia, że walka o dużą Kryształową Kulę w Lenzerheide będzie jeszcze bardziej ciekawa. Pinturault jest wciąż na pierwszym miejscu, jednak jego przewaga nad Marco Odermattem to tylko 31 punktów. W sezonie 2019/2020 Pinturault przegrał walkę o wygranie klasyfikacji generalnej o zaledwie 54 punkty z Aleksandrem Aamodtem Kilde, czy tym razem uda mu się sięgnąć po wymarzone trofeum? Odpowiedź poznamy już za tydzień po finałowych zawodach, które odbędą się w Lenzerheide.

Wyniki po 2. przejeździe

Źródło: własne