Alpejski PŚ w Killington. Shiffrin najlepsza u siebie. Vlhova ledwo uratowała podium

19:52, 28.11.2021 Tomasz Lutek Aktualizacja: 20:30, 28.11.2021

Mikaela Shiffrin wygrała slalom rozgrywany w ramach Pucharu Świata w amerykańskim Killington. Amerykanka o 0,75 sek. wyprzedziła Petrę Vlhovą. Słowaczka omal nie wypadła z trasy w 2. przejeździe. Podium uzupełniła Wendy Holdener ze stratą 0,83 sek.

Rolandhino1, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Wietrzny Vermont

W weekend w Killington karty rozdawała kapryśna pogoda. Porywisty wiatr nie pozwolił na rozegranie sobotniego giganta. Zawody przerwano i ostatecznie odwołano w związku z czym nasza reprezentantka Maryna Gąsienica-Daniel wróci do domu z pustymi rękami o czym pisaliśmy TUTAJ. Na szczęście niedziela okazała się dla zawodniczek łaskawa i na trasę wyruszyły slalomistki.

Bez niespodzianek na półmetku

Po 1. przejeździe najlepsza była Petra Vlhova. Słowaczka o 0,20 sek. wyprzedzała reprezentantkę gospodarzy Mikaelę Shiffrin. Trzecia była Szwajcarka Wendy Holdener ze stratą 0,58 sek. Pozostałe zawodniczki z liderką przegrywały już ponad sekundę. W czołówce plasowały się Lena Duerr, Katharina Liensberger, Paula Moltzan, Kristin Lysdahl i Sara Hector. Dobrze spisała się Hanna Aronsson Elfman. Szwedka jadąc z 60. numerem awansowała do 2. przejazdu. Choć różnice pomiędzy zawodniczkami były znaczące to na 63 startujące panie tylko 5 nie ukończyło rywalizacji.

Fenomenalna Shiffrin

Drugi przejazd należał do Mikaeli Shiffrin. Pomimo iż nie ustrzegła się błędów, przemknęła przez ostatni odcinek. Na mecie miała 0,83 sek. przewagi nad Wendy Holdener, a jej czas okazał się być najlepszym w 2. przejeździe. Prowadząca na półmetku Petra Vlhova popełniła duży błąd w górnej części trasy i omal nie ominęła bramki. W konsekwencji przegrała z Shiffrin o 0,75 sek. zajmując 2. miejsce. Tuż za podium uplasowały się Katharina Liensberger, Lena Duerr i Sara Hector. Olbrzymi awans zanotowała wspomniana wyżej Hanna Aronsson Elfman. Szwedka przesunęła się z 28. na 15. lokatę.

Przerwana seria Vlhovej

Do dzisiejszego dnia Petra Vlhova mogła pochwalić się 5 najlepszymi przejazdami slalomowymi z rzędu. Triumfowała dwukrotnie w zawodach w Levi, a w Killington prowadziła po 1. przejeździe. Shiffrin odniosła 2. zwycięstwo w sezonie i 5. w Killington. Ponadto została samodzielną liderką klasyfikacji generalnej.