Alpejski PŚ w Jeongseon: Pierwsza w karierze wygrana Sofii Goggii

fot. Nicolas Garcia / CC BY NC SA

fot. Nicolas Garcia / CC BY NC SA

Sofia Goggia wielokrotnie stawała na podium w tym sezonie, była już w czołowej trójce w czterech konkurencjach, ale wciąż brakowało jej zwycięstwa. Do dzisiaj, bo zjazd w koreańskim Jeongseon dał jej pierwszy triumf w zawodach Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim. 

Lindsey Vonn, Ilka Štuhec i Sofia Goggia były trzema wielkimi faworytkami dzisiejszych zawodów. Jako pierwsza na trasie pojawiła się Lindsey Vonn, która otwierała rywalizację. Po tym jak zajęła pierwsze miejsce w obu treningach było niemal pewne, że jej czas będzie bardzo dobrym punktem odniesienia – ta zawodniczka, która pojedzie w zbliżonym tempie powinna walczyć o podium. Tak też się stało. Ilka Štuhec dziś nie była w stanie pokonać Vonn, ale miała niewiele gorszy rezultat. Do Amerykanki straciła ona 0,16 sek. Niedługo później jechała Sofia Goggia. Po nie najlepszym początku Goggia zaczęła odrabiać straty do Linsey Vonn. Jeszcze na przedostatnim punkcie pomiaru miała gorszy wynik, ale na mecie miała już przewagę 0,07 sek. nad amerykańską alpejką i 0,23 sek. nad Štuhec. To był dopiero początek zawodów, bo Goggia jechała z numerem 5., ale nie było już później żadnej zawodniczki, która zagroziłaby dzisiaj Sofii Goggi czy nawet Lindsey Vonn albo Ilce Štuhec, chociaż ponad połowa zawodniczek na dwóch pierwszych odcinkach była szybsza od Goggii. Jedna z alpejek – Michelle Gisin – miała nawet 0,71 sek. przewagi, którą później straciła. Dobrze na drugim treningu spisały się Amerykanki i również w zawodach nie tylko Vonn uplasowała się na dobrym miejscu. Czwarta była druga z reprezentantek USA Laurenne Ross (+0,58 sek.). Miejsce piąte zajęła Tamara Tippler (0,60 sek.), szóste kolejna z Amerykanek Stacey Cook (+0,62 sek.), siódme  Jasmine Flury (+0,77 sek.), ósme Johanna Schnarf (+1,01 sek.), dziewiąte Corinne Suter (+1,11 sek.), a dziesiąte Verena Stuffer (+1,12 sek). Świetny początek miała Viktoria Rebensburg, która później musiała mocno przyhamować, aby zmieścić się w bramkę przez co straciła szybko ponad sekundę i ze stratą 1,34 została sklasyfikowana na 14. miejscu. Jeszcze mniej udane były to zawody dla Tiny Weirather, która jednej z bramek nie zaliczyła i nie ukończyła przejazdu.

Wyniki zjazdu

Wciąż nie jest pewne do kogo trafi mała kryształowa kula za zjazd. Bardzo niewiele brakuje Ilce Štuhec, która ma 97 punktów przewagi nad Sofią Goggią. Pewne trzecie miejsce ma Lara Gut. Zjazd w Jeongseon ustalił już ostatecznie listę zawodniczek, które będą mogły wystąpić w finałowym zjeździe w Aspen na zakończenie Pucharu Świata 2016/2017. Rzutem na taśmę zmieściła się do najlepszej 25 Tamara Tippler, która jest teraz na miejscu 25. Jedno miejsce niżej jest Federica Brignone, która jednak i tak będzie mogła wystąpić dzięki sporej liczbie punktów w klasyfikacji generalnej PŚ.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.