Alpejski PŚ w Grandvalirze: Finałowe zjazdy tego sezonu. Kto wywalczy małą kryształową kulę? (listy startowe)

fot. Rosmarie Knutti / rk-photography.ch

fot. Rosmarie Knutti / rk-photography.ch

Po ponad czterech miesiącach rywalizacji w alpejskim Pucharze Świata przyszedł czas na finałowe zawody, kończące sezon 2018/2019. W środę w Grandvalirze zarówno panie, jak i panowie zmierzą się w ostatnim zjeździe tego sezonu. Najpierw o godz. 10:30 wystartują mężczyźni, a następnie o godz. 12:00 kobiety.

Organizatorami tegorocznych finałów Pucharu Świata są położone w Pirenejach, dwie andorskie miejscowości El Tarter oraz Soldeu. Rywalizacja odbywać się będzie w największym ośrodku narciarskim tego kraju, w Grandvalirze. Konkurencje szybkościowe oraz zawody drużynowe rozegrane zostaną w El Tarter, natomiast techniczne w Soldeu.

W środę poznamy zwycięzców klasyfikacji zjazdowych sezonu 2018/2019. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn wciąż toczy się walka o małą kryształowa kulę w tej konkurencji. Matematyczne szanse na triumf w klasyfikacji mają – Nicole Schmidhofer i Ramona Siebenhofer oraz Beat Feuz i Dominik Paris. Różnica punktowa pomiędzy paniami wynosi 90 punktów, natomiast pomiędzy panami 80 punktów. Warto przypomnieć, że w zawodach finałowych prawo do startu mają: 25 najlepszych narciarzy w klasyfikacji danej konkurencji, mistrz świata (w danej konkurencji), mistrz świata juniorów, mistrz olimpijski oraz zawodnicy z dorobkiem 500 punktów w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Na zjazdowych listach startowych zgłoszonych zostało 21 narciarek oraz 22 narciarzy (w tym tylko 15 punktuje). Zatem niedojechanie do mety aktualnej liderki klasyfikacji zjazdowej lub zajęcie pozycji poniżej 15., a przy tym wygrana Ramony pozwoli jej na wywalczenie małej kryształowej kuli za tę konkurencję. Natomiast Paris zwycięży w klasyfikacji zjazdowej, w momencie gdy on jutro wygra, a Feuz zajmie lokatę poniżej 12. albo nie dojedzie do mety, lub gdy uplasuje się na drugiej pozycji, a Szwajcar poniżej 15. albo nie dojedzie do mety. W przypadku uzyskania takiej samej liczby punktów w klasyfikacji, małą kryształowa kulę zgarnia ten, który ma więcej zwycięstw w danej konkurencji i tu przewagę ma Dominik – 3 do 1.

W tym sezonie odbyło się siedem zjazdów w ramach alpejskiego Pucharu Świata pań. Najwięcej razy na podium w zjeździe plasowała się aktualna liderka – Nicole Schmidhofer, która ma bardzo duże szanse na zwycięstwo w tej klasyfikacji. 29-latka dwukrotnie odniosła triumf i dwukrotnie uplasowała się na drugiej pozycji. Ramona Siebenhofer również dwa razy była najlepsza w zawodach zjazdowych oraz raz stanęła na najniższym stopniu podium. Trzy razy na podium zawody kończyła również Ilka Štuhec, która niestety podczas ostatnich pucharowych zawodów zjazdowych odniosła kontuzję. Słowenka raz była pierwsza, raz druga i raz trzecia w zjeździe. Po dwa miejsca na podium mają: Sofia Goggia (jedno zwycięstwo, jedno drugie miejsce), Stephanie Venier (jedno zwycięstwo, jedno trzecie miejsce), kontuzjowana Michelle Gisin (jedno drugie miejsce, jedno trzecie miejsce) oraz Kira Weidle (dwa trzecie miejsca). Po jednym razie na podium plasowały się Cornelia Hüetter i Nicol Delago (po jednym drugim miejscu) oraz Corinne Suter (jedno trzecie miejsce).

Podobnie jak u pań, w ramach alpejskiego Pucharu Świata 2018/2019 panów rozegranych zostało siedem zjazdów. Najwięcej razy na podium w tej konkurencji plasował się Beat Feuz, który raz zwyciężył w zjeździe, trzy razy zajął drugą lokatę i dwa razy trzecią. Dominik Paris w tym sezonie odniósł trzy triumfy oraz raz zakończył zawody na trzeciej pozycji. Po dwa podia w zjeździe mają kontuzjowany Max Franz (jedna wygrana i jedno drugie miejsce), Aleksander Aamodt Kilde (jedna wygrana i jedno trzecie miejsce) oraz Christof Innerhofer (jedno drugie miejsce i jedno trzecie miejsce). Raz na podium w tym sezonie sklasyfikowani zostali Vincent Kriechmayr (jedno zwycięstwo), Mauro Caviezel (jedno drugie miejsce), Aksel Lund Svindal, który po Mistrzostwach Świata w Åre zakończył karierę, Adrian Smiseth Sejersted i Matthias Mayer (po jednym trzecim miejscu).

W dwóch ostatnich treningach na trasie Àliga najszybsze były Sofia Goggia i Stephanie Venier, a u panów najszybsi byli Kjetil Jansrud i Dominik Paris.

Trasa w El Tarter ma już dwie swoje ofiary, które przedwcześnie zakończyły sezon. Najpierw podczas pierwszego treningu zjazdu Lara Gut-Behrami wywróciła się, doznając kontuzji, a podczas drugiego wypadek miała Ragnhild Mowinckel.

W środę o godz. 10:30 rozpocznie się rywalizacja panów, natomiast półtorej godziny później na tej samej trasie zmierzą się panie.

Lista startowa mężczyzn

Lista startowa kobiet

Źródło: Informacja własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.