Alpejski PŚ w Garmisch-Partenkirchen: Stephanie Venier triumfuje w zjeździe

14:09, 27.01.2019 Patrycja Korczewska Aktualizacja: 14:42, 27.01.2019

W niedzielnym zjeździe w Garmisch-Partenkirchen w ramach alpejskiego Pucharu Świata pań  triumf odniosła Stephanie Venier. Drugie miejsce zajęła Sofia Goggia, a trzecia była Kira Weidle. Po 42 narciarkach zawody zakończono. Reprezentantki Polski nie startowały.

Dziś byliśmy świadkami dość nietypowego i niedorzecznego przebiegu zawodów w Garmisch-Partenkirchen, w trakcie których dość wymagająca trasa była wielokrotnie poprawiana (przeprowadzano modyfikację jednego ze skoków). W ciągu pierwszej godziny rywalizacji na mecie pojawiło się zaledwie 14 zawodniczek, a po 42 narciarkach zawody zostały zakończone ze względów bezpieczeństwa po groźnie wyglądających upadkach kilku pań, z których ostatni - Federiki Sosio - skutkował przetransportowaniem zawodniczki z trasy helikopterem.

Mimo to miłe wspomnienia ponownie z Garmisch-Partenkirchen przywiezie Stephanie Venier, która przed dwoma laty po raz pierwszy w karierze stanęła na podium zawodów Pucharu Świata, plasując się na drugiej pozycji w supergigancie, a dziś sięgnęła po pierwsze pucharowe zwycięstwo. Austriaczka legendarną trasę Kandahar 1 podczas niedzielnego zjazdu pokonała w czasie 1:37,46, co pozwoliło jej na odniesienie triumfu. 25-letnia narciarka dotychczas trzykrotnie plasowała się na podium zawodów Pucharu Świata, dwukrotnie zajmując trzecią pozycję i raz drugą. Z bardzo dobrej dyspozycji cieszyć się może powracająca po kontuzji Sofia Goggia, która dziś pojechała o 0,25 sek. wolniej od Venier i zajęła kolejne drugie miejsce podczas weekendu w Garmisch-Partenkirchen. Gospodarze również mieli powody do zadowolenia, gdyż na najniższym stopniu podium stanęła ich reprezentantka Kira Weidle (+0,54 sek.). Niemiecka narciarka po raz drugi w karierze została sklasyfikowana w czołowej trójce zawodów Pucharu Świata, pierwszy raz trzecią lokatę zajęła w tym sezonie w zjeździe w Lake Louise.

Na czwartej pozycji dzisiejsze zawody zakończyła zwyciężczyni pierwszego treningu Corinne Suter (+0,81 sek.), piąta była Ilka Stuhec (+0,85 sek.), a szósta Nadia Fanchini (+0,99 sek.). Liderka klasyfikacji zjazdowej i triumfatorka sobotniego supergiganta Nicole Schmidhofer sklasyfikowana została na siódmej lokacie (+1,03 sek.). Ósme miejsce zajęła Alice Merryweather (+1,19 sek.), dla której jest to pierwszy rezultat w czołowej "dziesiątce" zawodów Pucharu Świata. Dziewiąte miejsce zajęła Ricarda Haaser (+1,31 sek.), a dziesiąta była Ramona Siebenhofer (+1,37 sek.).

Zawodów poza wspomnianą już Federicą Sosio nie ukończyły m.in.: Nicol Delago, Tamara Tippler, Cornelia Huetter, Jasmine Flury, Federica Brignone i Nadine Fest.