Alpejski PŚ w Crans Montana: Zwycięstwo Federici Brignone w kombinacji alpejskiej, pierwsze punkty Maryny Gąsienicy-Daniel i “strajk” Amerykanek

fot. Nicolas Garcia / CC BY NC SA
fot. Nicolas Garcia / CC BY NC SA

Włoszka Federica Brignone zwyciężyła dziś w pierwszych zawodach kombinacji alpejskiej w ramach Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim kobiet w szwajcarskim ośrodku Crans Motana. To jej czwarta wygrana w karierze, ale pierwsza w kombinacji. Pierwsze w karierze punkty w PŚ zdobyła Maryna Gąsienica-Daniel. 

Zawody nie zostały przeprowadzone bez problemów. O godzinie 10:30 rozpoczął się supergigant. Pierwsza zawodniczka – Ilka Štuhec – nie zmieściła się w bramce, a dwie kolejne miały nieprzyjemny upadek na tym samym skręcie, na której trudności miała również Štuhec. Leżały Tessa Worley i Denise Feierabend. Niestety Feierabend odniosła poważniejszy uraz i została zabrana do szpitala. Problemy spowodowane były leżącym na trasie świeżym śniegiem, który spadł w nocy. Sędziowie podjęli decyzję o zmianie trasy i rozpoczęciu zawodów od nowa o godzinie 11:30. Dzięki temu kolejną szansę miały Ilka Štuhec i Tessa Worley. Zawodniczki ze Stanów Zjednoczonych: Mikaela Shiffrin, Lindsey Vonn i Laurenne Ross zrezygnowały ze startu w obawie o swoje bezpieczeństwo. Drugą szansę dobrze wykorzystała Ilka Štuhec, która miała najlepszy czas w supergigancie. Kilka mocnych faworytek wypadło z trasy m.in. Sofia Goggia, Michelle Gisin, Tessa Worley. Nie ukończyła również mistrzyni świata w super G – Nicole Schmidhofer. Drugie miejsce zajmowała Federica Brignone (+0,52 sek.), a trzecie Michaela Kirchgasser ze stratą 0,69 sek. Tak nieduża strata sprawiała, że Kirchgasser mogła być uważana za główną faworytkę do wygranej, gdyż zazwyczaj w slalomie radzi sobie najlepiej spośród zawodniczek, które były w czołówce po supergigancie. Czwarta była Marie-Michele Gagnon (+1,14 sek.) – również dobra slalomistka, piąta Priska Nufer (+1,15 sek.), szósta Maruša Ferk – kolejna z solidnych slalomistek, siódma Viktoria Rebensburg, która jednak w slalomie nie wystąpiła, ósma Elena Curtoni, dziewiąta Ragnhild Mowinckel, a dziesiąta Elisabeth Kappaurer. Dopiero 19. miejsce ze stratą 2,49 sek. zajmowała mistrzyni świata Wendy Holdener. Maryna Gąsienica-Daniel w supergigancie straciła do liderki 3,82 sek. i zajmowała 38. pozycję.

Wyniki po 1. przejeździe (supergigant)

Ze startu w drugim przejeździe zrezygnowały 4 zawodniczki dzięki czemu Marynie Gąsienicy-Daniel wystarczyło pokonać jeszcze 4 zawodniczki, aby zdobyć punkty w PŚ. W slalomie najlepszy czas miała Wendy Holdener, co było raczej sytuacją oczekiwaną. Jednak strata z pierwszego przejazdu nie pozwoliła jej zmieścić się na podium. Holdener podobnie jak w kombinacji w Val d’Isere zajęła 4. miejsce. Świetnie slalom pojechała Włoszka Federica Brignone. Wprawdzie Brignone już nie jeden raz zdobywała punkty slalomowego PŚ, ale tak dobra jazda jaką dziś zaprezentowała włoska alpejka – przede wszystkim gigancistka i supergigancistka – mógł wprawić w małe zdziwienie. W drugim przejeździe Brignone miała trzeci wynik, gorszy tylko o 0,45 sek. od Holdener i odniosła dziś pewne zwycięstwo. Drugie miejsce zajęła Ilka Štuhec, której udało się nie stracić w slalomie zbyt dużo. Z Brignone w dwóch przejazdach przegrała ona o 1,01 sek. Trzecie miejsce zajęła Michaela Kirchgasser (+1,16 sek.), od której w slalomie można było chyba oczekiwać nieco więcej (9. czas). Wystarczyło to jednak na podium, drugie w tym sezonie, a pierwsze w PŚ 2016/2017, bo poprzednio na podium stała na MŚ w Sankt Moritz. Piąte miejsce zajęła Maruša Ferk, szóste Marie-Michele Gagnon, siódme Stephanie Brunner, ósme Lena Dürr (drugi czas w slalomie), dziewiąte Elena Curtoni, a dziesiąte Federica Sosio. Pierwsze punkty w karierze w Pucharze Świata zdobyła Maryna Gąsienica-Daniel. Polka uplasowała się na 26. miejscu ze stratą 6,53 sek. W slalomie polska zawodniczka wyprzedziła 3 zawodniczki, które były od niej wyżej po supergigancie, a dodatkowo 6 alpejek nie ukończyło slalomu, co pozwoliło Marynie uzyskać historyczny wynik.

Wyniki po 2. przejeździe (slalom)

W klasyfikacji kombinacji prowadzenie utrzymała Ilka Štuhec, która ma 180 punktów. Brignone zajmuje 2. miejsce i ma 40 punktów mniej. Trzecie miejsce zajmuje Michaela Kirchgasser ze stratą 75 punktów. Najlepsza zawodniczka kombinacji z poprzedniego sezonu i mistrzyni świata – Wendy Holdener jest czwarta i ma 80 punktów straty.

Jutro w Crans Montana odbędą się zawody w supergigancie o godzinie 10:30.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.