Alpejski PŚ w Courchevel: 50. triumf Mikaeli Shiffrin w zawodach Pucharu Świata

14:25, 22.12.2018 Patrycja Korczewska Aktualizacja: 18:11, 22.12.2018

Właśnie dobiegły końca zawody alpejskiego Pucharu Świata pań we francuskim Courchevel. Bezkonkurencyjna w slalomie okazała się Mikaela Shiffrin, która po raz 50. odniosła zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata. Drugie miejsce zajęła Petra Vlhova, a trzecia była Frida Hansdotter.

Jako pierwsza na trasę dzisiejszego slalomu w Courchevel wystartowała Petra Vlhova. Słowaczka na mecie zameldowała się z czasem 47,74 sek. Tylko 0,04 sek. szybciej trasę pokonała Mikaela Shiffrin, dzięki czemu została liderką wyścigu po pierwszym przejeździe. Trzecią pozycję zajmowała Bernadette Schild, której strata do Shiffrin wyniosła 0,26 sek. Czwarty czas pierwszego przejazdu uzyskała Wendy Holdener (+0,55 sek.), a piąty Frida Hansdotter (+0,74 sek.). Ostatnią zawodniczką, która zmieściła się w sekundzie straty była sklasyfikowana na siódmej lokacie Nina Haver-Loeseth (+0,96 sek.). Do drugiego przejazdu zakwalifikowała się Nella Korpio startująca z odległym numerem 54. Reprezentantka Finlandii ostatecznie w zawodach zajęła 23 miejsce, co jest jej najlepszym rezultatem w karierze.

W pierwszym przejeździe wystartowało 65 zawodniczek, w tym 8 nie zostało sklasyfikowanych.

W zawodach zwycięstwo odniosła Mikaela Shiffrin, dla której jest to 50. triumf w zawodach Pucharu Świata. Amerykanka dzięki 35. slalomowej wygranej w karierze zrównała się z Marlies Schild w klasyfikacji wszech czasów pod względem liczby triumfów w slalomie. Warto dodać, iż Shiffrin wygrała 10 z 11 ostatnich slalomów w zawodach Pucharu Świata oraz w ciągu ostatnich 35 slalomów 25 razy plasowała się na najwyższym stopniu podium oraz po dwa razy na drugiej i trzeciej pozycji, a dwa razy nie ukończyła przejazdu. Na drugim miejscu uplasowała się Petra Vlhova, która na swój pierwszy triumf w tym sezonie musi jeszcze poczekać. Słowaczka w każdym slalomie tego sezonu, a także w slalomie równoległym, zajęła drugie miejsce. Vlhova w dzisiejszym slalomie do Shiffrin straciła 0,29 sek. Dla reprezentantki Słowacji jest do 16 podium Pucharu Świata w karierze. Trzecią lokatę zajęła Frida Hansdotter (+0,37 sek.), która po pierwszym przejeździe awansowała o dwie pozycje. Dla mistrzyni olimpijskiej z Pjongczangu jest to 34. podium w karierze. Tuż za podium znalazły się Wendy Holdener (+1,14 sek.), Katharina Liensberger (+1,30 sek.) oraz Nina Haver-Loeseth (+1,49 sek.). Na siódmej lokacie sklasyfikowana została Anna Swenn Larson (+1,88 sek.), ósma była Erin Mielzynski (+2,06 sek.), a dziewiąta Chiara Costazza (+2,34 sek.). Czołową dziesiątkę zawodów zamknęła Kristin Lysdahl, która do Shiffrin straciła 2,72 sek.

Zawodów nie ukończyły trzecia po pierwszym przejeździe Bernadette Schild oraz Sara Hector, która w pierwszym przejeździe sklasyfikowana została na 24. lokacie.

W zawodach nie startowała Maryna Gąsienica-Daniel.

Na czele klasyfikacji slalomowej bez większych zmian. Liderką pozostaje Mikaela Shiffrin z dorobkiem 400 punktów, drugie miejsce zajmuje Petra Vlhova (320 pkt.), a trzecia jest Wendy Holdener (195 pkt.).

Źródło: Informacja własna/fis-ski.com