Alpejski PŚ w Cortinie d’Ampezzo: Sofia Goggia znów zwycięża, Julia Mancuso kończy karierę

fot. Stefan Brending via Wikimedia Commons / CC BY SA

fot. Stefan Brending via Wikimedia Commons / CC BY SA

Końca dobiegł pierwszy zjazd w Cortinie d’Ampezzo. Najszybsza na trasie słynnej trasie Olympia delle Tofane okazała się reprezentantka gospodarzy Sofia Goggia, która o 0,47 sek. zwyciężczynię dwóch ostatnich treningów na tej trasie Lindsey Vonn, która popełniła błąd w środkowej części trasy. Trzeci czas dzisiejszego przejazdu uzyskała Mikaela Shiffrin, która straciła 0,84 sek. do triumfatorki. Ostatni przejazd w zawodach Pucharu Świata wykonała Julia Mancuso, która zakończyła swoja bogata karierę. Reprezentantka Polski nie startowała.

Pierwszy dzień zmagań w przyniósł zarówno zwycięstwo Sofii Goggi, jak i zakończenie kariery przez Julię Manucso.

Po 18 latach startach w Pucharze Świata dziś rano Julia Manucso poinformowała o zakończeniu swojej sportowej kariery. Amerykanka w swojej bogatej karierze zdobyła cztery medale na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich – złoty w gigancie (Turyn 2006), dwa srebrne: w zjeździe oraz superkombinacji (Vancouver 2010) oraz brązowy w superkombinacji (Soczi 2014). Oprócz tego zdobyła pięć medali mistrzostw świata – dwa srebrne: w superkombinacji (Are 2007) i supergigancie (Garmisch-Partenkirchen 2011) oraz trzy brązowe: w gigancie (Borio 2005) i dwa w supergigancie (Bormio 2005, Schladming 2013). Mancuso w zawodach Pucharu Świata startowała 399. razy, 36-krotnie stawała na podium pucharowych zawodów, w tym 7 razy na jego najwyższym stopniu. Julia była (i wciąż oczywiście jest) bardzo pogodną i kolorową postacią narciarstwa alpejskiego, zawsze uśmiechniętą i pokazującą ogromną radość, którą daje jej ogromna pasja, czyli narciarstwo. Z pewnością będzie jej nam – kibicom, brakować na trasach alpejskiego Pucharu Świata.

Jak wiadomo, reprezentacja Stanów Zjednoczonych jeździ w strojach słynnych postaci z licznych serii komiksowych wydawanych przez Marvel Comics. I w takim też stroju dziś pojechała Julia Manuco, która w bramce startowej ściągnęła numeru startowy, a trasę pokonała w czerwonej pelerynce – jak na “Super Jules” przystało. Nie był dziś wynik najważniejszy, a same pożegnanie Julii z karierą sportową. Tuż po minięciu mety zawodniczka została powitana przez swoje koleżanki z reprezentacji, które razem z nią wiwatowały ostatni przejazd w jej karierze.

A jak prezentują się wyniki dzisiejszego zjazdu? Na trasie Olympia delle Tofane podczas pierwszego dnia zmagań triumf odniosła reprezentantka gospodarzy Sofia Goggia. Dla Włoszki jest to czwarte zwycięstwo w karierze i drugie w tym sezonie. Drugie miejsce zajęła najszybsza zawodniczka dwóch ostatnich treningów zjazdowych na trasie w „królowej włoskich Dolomitów”, czyli Lindsey Vonn, która jechała po 79. wygraną w karierze. Przewaga Amerykanki nad Włoszką na trasie wynosiła już ponad 0,5 sek. kiedy to w środkowej części trasy Vonn popełniła błąd, co wyprowadziło ją z równowagi. Reprezentantka Stanów Zjednoczonych dalszą część zjazdu jechała już ze stratą czasową i nie zdołała wyprzedzić dzisiejszej triumfatorki. Ostatecznie straciła 0,47 sek. Na trzeciej pozycji uplasowała się Mikaela Shiffrin, której dzisiejsze miejsce na podium nie powinno być już wielkim zaskoczeniem, gdyż wówczas 22-letnia narciarka wygrała przedostatni zjazd w Lake Louise. Czas liderki Pucharu Świata był gorszy o 0,84 sek. Tuż za podium sklasyfikowana była Lara Gut, która do trzeciego miejsca straciła zaledwie 0,1 sek. Szwajcarka powracająca do formy po kontuzji choć dwukrotnie w tym sezonie plasowała się na podium zawodów Pucharu Świata w supergigancie, to w zjeździe nie czuje się jeszcze tak pewnie. Dziś do triumfatorki straciła 0,93 sek. Piątą lokatę dzisiejszych zawodów zajęła mistrzyni świata w zjeździe Nicole Schmidhofer (+0,99 sek.), a szósta była Norweżka Ragnhild Mowinckel (+1,09 sek.).

W zawodach udziału nie brała reprezentantka Polski Maryna Gąsienica-Daniel, która w treningach wystartowała tylko w celu zapoznania się z trasą i warunkami.

Pełna lista wyników

Jutro odbędzie się kolejny zjazd w Cortinie d’Ampezzo, który rozpocznie się o godz. 10:00.

1 thought on “Alpejski PŚ w Cortinie d’Ampezzo: Sofia Goggia znów zwycięża, Julia Mancuso kończy karierę

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.